euró;

2017-06-27 08:07:00

Kincstári euróundor

A politikusi vakság nem ismer határokat. Orbán Viktor és hűséges fegyverhordozói szemrebbenés nélkül képesek saját távlattalan nézeteiket univerzálisnak gondolni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nem átallott kijelenteni: senkinek sem sürgős az euróövezethez való csatlakozás, "nem lehet ugyanis hosszú távon olyan olyan valutarendszert egységesen működtetni, ahol egységes a monetáris politika, de különböző a fiskális politika, nincs olyan harmonizáció, amely az árfolyamot stabilizálni tudná, miközben az Európai Központi Bank egységesen határozza meg a kamatlábat."

A tárcavezetőről tudjuk, ha a pénzügyi (fiskális) ismereteinket hitelesen gyarapítani kívánjuk, nem érdemes hozzá fordulnunk. Az egykor a közgazdasági egyetemen általa elsajátítottak alaposan megkoptak a nemzeti együttműködés rendszere mozgásban tartásával járó mindennapos, álságos küzdelmek során. Az azonban még napjainkban is újdonságnak számít, hogy éppen az uniós csatlakozásunkról szóló szerződés aláírásának másfél évtizedes évfordulójára időzítve, egy a közösség GDP-jének 0,7 százalékát produkáló ország minisztere (majdhogynem azt írtam, hogy pénzügyminisztere, de ilyen funkció, mint tudjuk, Orbán Viktor kormányában nem létezik), kioktatja az Európai Központi Bankot arról, hogy milyen monetáris politikát kellene folytatnia. Egy olyan intézményt, amelynek irányelveit kötelesek vagyunk elfogadni, még akkor is, ha - mint látjuk - kormányunk már nemcsak politikai, de (ál)szakmai okokból is képtelen megfontolni intelmeit. (Arról az alapelvről most ne essék szó, hogy egy a pénzügyekért felelős miniszter, a gazdaságpolitika stratégiai meghatározója soha nem foglalhat állást árfolyamkérdésekben, mert az mindenütt a világon a nemzeti bankok feladata, még ha közvetlen árfolyamcéljuk a jegybankoknak sem lehet.) Varga Mihály gondolatai annak az orbáni eszmevilágnak a vetületei, amelynek lényege: minden közösséget utálunk, kivéve azt, amit magunk teremtettünk a saját képünkre. Az euró bevezetésének elutasítása sem nélkülözi a félelemkeltés folyamatosan felszínen tartott elemeit, amit ezúttal Görögország testesít meg. A nemzetgazdasági miniszter ki is mondta: az az ország, amely mostanában vezetné be az európai közös pénzt, készüljön fel arra, hogy olyan válságos helyzetbe kerülhet majd, mint a hellének. Az a balkáni állam, amelyet éppen a nemzetközi pénzügyi szervezetek mentenek meg évek óta a teljes gazdasági összeomlástól.

Az Európai Monetáris Unió - számunkra kissé szokatlan módon - távlatosan az orbáni korszakon is túltekint. Két alapító országa, a választásokon helyzetét megszilárdított francia és az ugyanebben reménykedő német kormány őszre azt ígéri, hogy pozitív, de ha szükséges, akkor negatív ösztönzőket is alkalmazva kilendíti az euróövezeti csatlakozásunkat a holtpontról. Amit - nem nehéz megjósolni - a jelenlegi magyar kormány a szabadság korlátozásaként él majd meg, amiből konfliktushelyzetet teremhet - egy olyan időszakban, amikor a lakosság többsége szívesen fogadná az eurót. A kocka el van vetve.