Oroszország;terrorizmus;

2017-06-28 07:36:00

Nő a terrorizmus, csökken a bűnözés

FOTÓ: Profimedia

FOTÓ: Profimedia

Az ember mindenre gondolna, csak arra nem, hogy a XXI. században miközben nő a nemzetközi terrorizmus, világszerte csökken a honi „hétköznapi” bűnözés. Márpedig határozottan ezt állítják azok a szakértők, akik az orosz „Expert Online” honlap és a „Russzkij Reporter” című lap megbízásából elemezték a világban tapasztalható tendenciákat és az oroszországi állapotokat.

A szentpétervári nemzetközi kriminológiai klub elnöke, Dimitrij Sesztakov nem az egyetlen, aki azt mondja, az erőszak tendenciája az, hogy állandóan növekszik, ámde az elmúlt két évtizedben mégis folyamatosan csökkent. A múlt század második felének gazdasági virágzásakor is a növekedés volt a jellemző, ám a mostani nehéz években ennek pont a fordítottja történik. Van, aki egyenesen beismeri, hogy fogalma sincs ennek az okairól, mások hajlanak arra, hogy a társadalmakban végbemenő globális strukturális változásokkal magyarázzák a jelenséget. Azzal, hogy legalább is a fejlettebb országokban, kisebb a nélkülözés, több az egy főre jutó kalória. Egyesek arról cikkeznek, hogy az internet világában az ifjúság olyan kalandot lát, amely elvonja a figyelmét a bűnözök világáról. Ugyanakkor a bűnöző hajlamú emberek számításaikat megtalálják a külföldi terrorszervezetekben és hadseregekben. Igazán meggyőző és egyértelmű választ az új jelenségre azonban nem kapunk. Ettől azonban a tény még tény marad: valóban csökken a bűnözés.

Ami az orosz állapotokat illeti az idén napvilágot látott hivatalos moszkvai adatok szerint a bebörtönözöttek száma történelmi mélypontra süllyedt: 630 ezren vannak rács mögött. A viszonyítási alap 1935. Ebben szerepe van a 2010-ben elfogadott korábbinál liberálisabb büntető törvénykönyvnek is. Enyhébb esetekben, amiért korábban börtön, most csak közmunka vagy pénzbírság jár.

1996 és 2000 között több mint egymillió embert tartottak fogva. 2008-tól kezdődött a csökkenés. 2006-ban százezer lakosra még mintegy 2700 bűncselekmény esett, 2016-ban pedig csak 1474. 2001-ben 23 gyilkosságot követtek el, 2016-ban 7,1-t. Ugyanez a helyzet a rablótámadásokkal vagy a szexuális erőszakkal. A börtönben töltött idő a kétezres évek 8 esztendejéről átlagosan 5-re csökkent.

Van néhány terület, ahol viszont emelkedés tapasztalható: míg 2006-ban 65 ezer ember ült kábítószer ügyek miatt, most a számuk közelít a 140 ezerhez. Keményebben lecsapnak a korrupcióra és a megvesztegetésre is. S ami szintén nem elhanyagolható: a politikai természetű ítéletek száma is növekszik a tüntetőkkel, blogerekkel szembeni fellépés szigorodása miatt.

A moszkvai elemzők óvnak attól, hogy az állapotok javulásáért az orosz államot magasztalják. A helyzet ugyanis az, hogy világjelenségről van szó. Ráadásul másutt Európában még kedvezőbbek az állapotok. Ha Észak-Európához vagy az Európai Unió tagállamaihoz mérné valaki az oroszországi helyzetet, akkor 5-10-szer kevesebb bebörtönözöttel kellene számolnia. A börtönben töltött idő tekintetében az európai átlag 1 év és 8 hónap.

Jók a mutatók Kazahsztánban és Fehéroroszországban, és ami a legérdekesebb, a háború szabdalta Ukrajnában is felére csökkent a bebörtönözöttek száma! Igaz ebben szerepet játszott az amnesztia és az is, hogy a korábbi bebörtönözöttek egy része a frontra ment harcolni.

A bebörtönzöttek körülményei Oroszországban ma sem jók. Minden ötödik krónikus betegségtől szenved. Tavaly 3 és félezren haltak meg közülük. Ez a legnagyobb arány Európában. Megoldatlan a büntetés letöltése utáni új életkezdés is.