Publicisztika;egészségügy;háziorvos;kórházak;orvoshiány;Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ;

2017-06-29 10:35:00

Bezár egy újabb osztály? - Ezzel az indokkal cáfolt a szegedi kórház

Június végén bezár a szegedi orvosi egyetemhez tartozó Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Geriátriai és Krónikus Osztályának férfi részlege – írta a hvg.hu. A Nyírő Gyula Kórház, a dél-pesti Jahn Ferenc Kórház és a Jászberényi Szent Erzsébet Kórház után ez már a negyedik egészségügyi intézmény, amiről elterjedt, hogy szünetelésre kényszerül a megoldhatatlan munkaerőhiány miatt. A szegedi klinika liftfelújításra hivatkozva cáfolta a hírt.

A szegedi orvosi egyetem kb. 30-40 ágyas osztályának működése szeptemberig fog szünetelni, addig csak a sürgősségiről vesznek át betegeket. A bezárás oka, hogy nincs elég szakdolgozó az osztályon. A hvg.hu szerint a bezárásról a napokban értesítették a klinikák dolgozóit. Az osztályon olyan betegeket ápoltak, akiket valamilyen okból nem tudott hazaadni a klinika, például mert otthoni ápolásuk megoldhatatlan lenne. Szegeden nincs kifejezetten ápolási osztály, ezt helyettesíti gyakorlatilag a most bezáró geriátriai osztály. A közelben például Hódmezővásárhelyen van ilyen osztály, az még kérdéses, hogy mi lesz a betegekkel. A szegedi klinika időközben elküldött egy közleményt a portálnak:

Liftfelújítással cáfol a klinika
A Klinikai Központ közleményében cáfolta, hogy részlegesen bezárna a szóban forgó osztály. Reagálásukban arra hivatkoztak, hogy "a betegellátó egység területén folyó korszerűsítési munkák, többek között a felvonók felújítása miatt átszervezik az ellátást, ez kapacitás-szűkítéssel nem jár." Azt is hangsúlyozzák, hogy a Klinikai Központba érkező valamennyi beteget ellátják a következő hetekben addig, "amíg a szükséges munkálatok befejezésével visszaáll a szokásos működési rend".

A munkaerőgondok elsősorban az ápolókat, nővéreket érinti, ezen az osztályon kevés orvosi feladatot kell ellátni. Viszont mivel itt elég húzós ápolói munka folyik, ezért a dolgozók nem az IKEA-ba - mint a hírek szerint a Jahn Ferenc kórház esetében -, hanem más osztályokra mennek át - jegyzi meg a portál.

Mégsem mentek át a Jahnból az IKEA-ba

A napokban a Népszava utánajárt annak, hogy a Jahn Ferenc kórházból valóban az IKEA bútorosztályára szerződtek volna át - a hírek szerint háromszoros fizetésért - a nővérek, és hogy valóban festés miatt zárták-e be a belgyógyászatot. A helyi nővérek nem hallottak arról, hogy valamelyik kollégájuk átszerződött volna az áruházhoz. Egyikük szerint ez nem több, mint „jó kis médiahecc”. A hír napok óta terjedt a sajtóban, ki cáfolta, ki meg megerősíteni vélte, hogy az új áruház nyitása nyomán kórházi osztályt kellett bezárni a nővérhiány miatt. Ki-ki ízlése szerint hivatkozik, hogy mit látott, festést vagy üzemelő kórtermet. Ahogy a három emeleten szétterített belgyógyászati osztályt magunk is végigjártuk, láttuk, mind mondhatott igazat. A valóság egy-egy szeletét.

Lásd még: "Azért volt olyan kollégája, aki elment az Ikeába?"

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár reakciója a Jahn Ferenc kórház osztályával kapcsolatban kísértetiesen emlékezet a szegedi klinika most küldött reakciójára. Az államtitkár ugyanis korábban azzal cáfolta, hogy a 3-as számú belgyógyászati osztály a felmondások miatt nem fogad betegeket, hogy csak a szokásos nyári felújítás zajlik. A felújítás időzítését pedig azzal indokolta, hogy nyáron csökken a betegforgalom, hiszen "a betegek egy része nyaralni van".

Elismerte, majd visszavonta

Néhány nappal később, hogy elterjedt a Jahn Ferenc kórház osztályának bezárása, Jászberényi Szent Erzsébet Kórház megbízott igazgatója mondta, hogy a nyári szabadságolások miatt egy időre több osztály is bezár. A nyári szabadságok kiadását csak csökkentett ágyszám mellett tudják biztosítani, ezért közel hatvan kórházi ágyat vonnak ki átmenetileg, július-augusztusra az ellátásból – ismerte el a kórház megbízott főigazgatója. Sinkó-Káli Róbert arra hivatkozott, hogy a nyári hónapokban úgyis jóval kevesebb beteg szokott érkezni a kórházakba.  Folyamatosan létszám problémáink vannak. A fiatal orvosok gyakorlatilag eltűntek a rendszerből. Az egyetemi centrumokban ugyan még vannak, de sajnos a vidéki kórházakig már nem jutnak el – mondta Sinkó-Káli Róbert, aki jelezte: egyre nehezebben biztosítható az osztályok működtetése. Alig van olyan osztályunk, ahol ne lenne orvoshiány, már a szülészet is ebbe a kategóriába került - ismetette a riasztó helyzetet, amire a közösségi portálon reagált az egészségügyi helyzetet alulnézetből, nővérköpenyt öltve is felmérő Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke.

Később azonban a főigazgató visszavonta szavait, és úgy nyilatkozott, hogy a jászberényi kórház minden osztálya és szakrendelője működik. Szerinte a Jászberényi Szent Erzsébet Kórház adományozó ünnepségén elmondott szavait "kiforgatták", és "rémhírt generáltak". A kórházban 2015 végén több mint egymilliárd forintos beruházás valósult meg, és azóta is több mint 200 millió forint értékben elnyert, gép-műszerbeszerzést érintő pályázati támogatások közbeszerzési eljárásai vannak folyamatban - nyugtatta a kedélyeket az igazgató.

Vagyis minden rendben, ismét pusztán rémhíreket terjesztettek. Vagy mégsem, ugyanis a Nyírő Gyula Kórházról szintén kiderült még június elején, hogy a súlyos orvoshiány miatt kénytelenek a nyárra bezárni a belgyógyászati osztály felét. A honlapján a fővárosi kórház arról tájékoztatta a betegeket: június 1. és augusztus 31. között a kórház belgyógyászati osztályának közel felén szünetel az ellátás, 67 ágyból így 32 lesz elérhetetlen. A 1131, 1133, 1134 és 1135 irányítószámú körzetekben lakó betegeknek ez idő alatt a Honvédkórházba kell menniük.

A Magyar Nemzet arról számolt be, hogy szinte minden kórházban nehézséget okoz az orvoshiány, és a határon mozog a betegellátáshoz szükséges létszám. A Nyírő Gyula Kórházban már nagyon érett a mostani szüneteltetés, hiszen eddig is tarthatatlan volt a helyzet. A szakorvosokon hatalmas a teher, rengeteg a túlórájuk. A rezidensek is folyamatosan vándorolnak a kórházak között. A nővérekből is nagy a hiány, ez az összes egészségügyi intézményben probléma.