homoszexualitás;Budapest Pride;pride;Pride felvonulás;

2017-07-07 22:00:00

Ketrecbe zárt Pride - Értelmétől fosztják meg a felvonulást

A rendőrség a várakozásokkal ellentétben mégis hermetikusan elkordonozza az idei Pride-felvonulást. A szervezők nem értenek egyet a döntéssel: alternatív útvonalon, akár kordonbontással vonulnak.

Bár a szervezők korábban azt közölték, lehet, lefújják a Budapest Pride-ot, ha kordonok között kell vonulniuk, a rendőrség mégis hermetikusan elzárja őket. A 22. Budapest Pride mai felvonulását a BRFK szerint ugyanis bejelentett ellentüntetők fogják megzavarni – bár azt többszöri kérdésre sem adták meg, kik, hol és mikor fognak a melegfelvonulás ellen tiltakozni. Ezzel fenntartják azt az évtizedes gyakorlatot, hogy a menetet elzárják, elszeparálják a várostól és annak lakóitól, tehát megfosztják értelmétől a felvonulást.

Vonul az MSZP is
A Pride a pártoktól független ügy. Arról szól, hogy milyen országban akarunk élni: kirekesztő vagy befogadó társadalomban – írta Botka László és Molnár Gyula. A szocialista párt miniszterelnök-jelöltje és elnöke közösen hangsúlyozta: a politika feladata, hogy biztosítsa azokat a kereteket, hogy a magánéletét mindenki úgy élhesse meg, ahogy akarja. A budapesti MSZP, ahogy eddig, most is ott lesz a Budapest Pride-on.

Az ilyen meneteknek ugyanis éppen az az egyik céljuk, hogy bemutassák a társadalomnak: az LMBTQ emberek sokszínűek, őket is egyenlő jogok illetik meg. Dojcsák Dalma, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársa lapunknak azt mondta: a várostól elzárt, „láthatatlan” menet kevesebb eséllyel tudja felhívni a figyelmet azokra a társadalmi problémákra, amelyekkel a többségitől eltérő nemi identitású és/vagy szexuális irányultságú embereket nap mint nap szembesülnek. A rendőrség döntése ráadásul megakadályozza, hogy mozgás közben bárki csatlakozzon, vagy elhagyja a menetet, ami pedig a gyülekezési szabadság része lenne – hívta fel a figyelmet a szakértő. Ezen felül még a forgalmat is aránytalan mértékben korlátozzák a kordonok, hiszen a közlekedés csak a kerítések elbontása után indulhat újra, ahelyett, hogy az utolsó felvonuló mögött már elhajthatna a villamos.

A Budapest Pride szóvivője, Karlik Cintina pénteken közölte, alternatív útvonalon, akár kordonbontással vonulnak, mert a rendőrség teljes területzárását túlzónak tartják. A Pride szervezői egyébként már több hete bejelentették: az idén nem kérnek a kordonfolyosóból, és mindent megtesznek, hogy a felvonulók biztonságának garantálása mellett a véleménynyilvánítási és gyülekezési joguk is végre maradéktalanul érvényesülhessen. A TASZ egyetért a szervezőkkel, és támogatják, hogy nem hagyják jogaik csorbítását azzal a hamis indokkal igazolni, hogy a rendőrség őket védi meg. A teljes kordonozás indoka eredetileg a felvonulók biztonsága volt, ami legitim cél.

FOTÓ: Tóth Gergő

FOTÓ: Tóth Gergő

Az utóbbi években azonban a körülmények jelentősen megváltoztak. A Pride szervezői és a velük minden évben együttműködő több száz önkéntes rengeteg erőfeszítést tett, hogy önkéntesekből és jogászokból álló menetkísérő csoportok biztosítsák a felvonulók biztonságát, illetve feloldják és dokumentálják az esetlegesen felmerülő jogsértéseket. De nem csak a felvonulók, a TASZ is jogi megfigyelőkkel lesz jelen. Ennek eredményeként mára a Budapest Pride lett a legjobban szervezett demonstráció Magyarországon. Másrészt a tapasztalatok azt mutatják, hogy maroknyi szélsőjobbos ellentüntetőnél többre nem nagyon lehet számítani, ráadásul a rendőrségnek számos eszköz áll rendelkezésre a felvonulók biztonságának szavatolására.

„Nem igaz, hogy a rendőrség nem tehet mást, mint hogy kordonfalat húz fel a menet mindkét oldalán, a vonulás teljes hosszán. A legkézenfekvőbb lehetőség az volna, hogy ha az ellentüntetők közül valaki erőszakos cselekményt követ el, akkor ellene azonnal intézkednek és eljárást indítanak” - legalábbis Dojcsák Dalma szerint. Ha ezt a rendőrség következetesen kommunikálná, majd így is járna el, néhány notórius rendzavarón kívül biztosan kevesen kockáztatnák a szabadságvesztés-büntetést. Különösen hatékony lenne Dojcsák szerint ez az eszköz most, amikor jogerősen elítélt a bíróság több, homofób erőszakos bűnelkövetőt is. A rendőrség mégsem ezt az eszközt választotta, hanem a kordont, amivel annak a több tízezer jókedvűen ünneplő felvonuló szabadságát korlátozza. „Elvárjuk a rendőrségtől, hogy a hátralévő időben fontolja meg, valóban a békés tüntetők jogait korlátozó eszközhöz nyúl-e azért, hogy a biztonságukat garantálja. Jogállamban ez a lépés elfogadhatatlan és jogsértő. Jogállamban nem a békés tüntetőket, hanem az erőszakos ellentüntetőket szorítja rácsok közé a rendőrség” - vélekedett a TASZ munkatársa.

Körbezárt szabadságünnep
Rácsok közé zárva vagy szabadon? Voltak idők, amikor a kérdés fel se merült. Jó, ha emlékszünk rá: tíz éven át atrocitások nélkül tartották meg a felvonulást, először 1997-ben, mindössze néhány száz résztvevővel. A Budapest Pride ellen – amit kezdetben meleg büszkeség napjának, majd meleg méltóság menetének neveztek – később is csupán néhányan tüntettek. Csendben álldogáltak az út szélén, feliratokat tartottak maguk elé. Különösebb forgalomkorlátozásra sem volt szükség.
A pokol 2007-ben szabadult el. A Jobbik által is hergelt szélsőjobboldali, hungarista és náci csoportokat felbátorították az előző őszi kormányellenes utcai zavargások. Arra a következtetésre jutottak, ha egyszer lehet tévészékházat foglalni, törni-zúzni, rendőrautót is felgyújtani, akkor nincs akadálya annak sem, hogy szétverjék a „buzikat”. Szabályos lincshangulatban támadtak rá a békés felvonulókra.
A következő évben – az MSZP kormányzása idején – a rendőrség első körben megtiltotta a pride-ot. A szocialisták, a szabad demokraták és a civil szervezetek hevesen tiltakoztak, a rendőrség (a politikai nyomástól aligha függetlenül) saját magától visszavonta a tiltó határozatot. Ekkor jelentek meg a kordonok. A résztvevőket mégsem sikerült megvédeni. A kórusban gyalázkodó csőcselékből maró folyadékot öntöttek a vonulókra, üvegeket, tojásokat, köveket dobáltak. Nyolc rendőr is megsérült, a vandálok tizenhárom rendőrautót törtek össze.
A Fidesz kormányra kerülése után a BRFK többször is megpróbálkozott a Pride betiltásával, a rendőrség a bíróságról pattant vissza. Egyik évben például az volt az ürügy, hogy az árvízi védekezés miatt nincs elég fémkordon: a felvonulást ekkor is megrendezték, csak éppen rövidített útvonalon.
Elvétve előfordul, hogy valaki a jó ízlés határát feszegető módon vesz részt a felvonuláson: egy-egy ember a sokezres tömegből. A szélsőjobboldali propaganda kéjjel terjeszti az ilyen felvételeket, és akkor sem zavartatja magát, amikor kiderül, hogy a fotó nem is Magyarországon készült.
A Budapest Pride – aki volt már ott, az tudja – valójában hatalmas és vidám szabadságfesztivál, ahol a heterók együtt ünnepelnek az LMBTQ-közösség tagjaival. Ha úgy tetszik: a szivárvány minden színében.
Tart a kordonvita a Budapest Pride szervezői és a rendőrség között. A szervezők szerint a rendezvénynek akkor van igazán értelme, ha nem karanténban kell vonulni, a rendőrök biztonsági szempontokra hivatkoznak.
Az idei felvonulás napján, szombat kora este szélsőjobboldali, fajvédő szervezetek Vecsésen új mozgalom alapítására készülnek. Lehet, hogy jelenlétüktől megkímélik a fővárost, de a pride így sem ígérkezik zavartalannak. A Kossuth térre, ahonnan a menet indul, ellentüntetést jelentettek be. A demonstrálók – mint az felhívásukban olvasható – azt szeretnék elérni, hogy „ne jussunk Nyugat-Európa sorsára”. - Czene Gábor


Külföldön így vonulnak

Erdély

Öt-nyolcszáz ember vett részt a múltheti kolozsvári Pride-on, ami az első hasonló rendezvény volt, amit valaha Erdélyben rendeztek. A város vezetése végül nem a szervezők által eredetileg kért, a város központját is érintő útvonalra adott engedélyt, hanem a Szamos-part félreeső, néhány száz méteres szakaszára. Ezzel a szervezők szerint a városháza úgy engedélyezte a rendezvényt, hogy közben el is dugták azt. A felvonuláson sok magyar család is részt vett gyermekeivel. Többen elmondták, hogy olyan társadalmat szeretnének, ahol nincs helye a gyűlölködésnek, a megbélyegzésnek és a kirekesztésnek

Spanyolország

“Az LMTBQ-jogokért az egész világon” – állt egy hete a madridi Pride elején kifeszített óriási transzparensen, amely mögött felsorakoztak Spanyolország négy legnagyobb parlamenti pártjának, köztük a kormányzó konzervatív Néppártnak prominens politikusai. Mindannyian arról beszéltek, hogy jó látni a spanyol társadalom nyitottságát, toleranciáját, amelyben a világ számára referenciát jelentenek. Ugyanakkor továbbra is küzdeni kell a hátrányos megkülönböztetés, a kirekesztés ellen.

Ukrajna

Komolyabb provokációk nélkül zajlott le az idén a melegfelvonulás az ukrán fővárosban a múlt hónap közepén. A felvonulók és a rendőrök arányát nézve nem csoda, hogy nem tört ki igazán nagy botrány: az idei KievPride-on mintegy ezren vettek részt, a rendet pedig körülbelül öt és félezer rendőr felügyelte. A város központjában lévő Sevcsenko parknál - ahonnan a menet indult - fémdetektoros kapukat helyzetek el.

Kanada

Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke a Toronto Pride-on vett részt a múl hónap végén, sőt, a menet elején haladva csatlakozott hozzá John Tory, Toronto polgármestere és Kathleen Wynne, Ontario kormányzója is. A kanadai miniszterelnök egy szivárványos sávokkal kiegészített kanadai zászlót lengetett, illetve az alkalomra egy egészen különleges zoknival is készült.