KSH;ipar;GDP;

2017-08-05 07:21:00

Megbicsaklott az ipar

A kapacitáshiány és a munkaerőszűke miatt már csak az új beruházásoktól várható számottevő növekedés az iparban. Visszafogottabbak lettek a GDP-előrejelzések.

Mint nyaranként már megszoktuk, idén is hektikusan alakul a hazai ipar termelése. Ezt bizonyítják a legfrissebb, a KSH által tegnap közölt adatok is, amelyek visszafogott ütemű növekedést mutattak: a szezonális- és naptárhatástól tisztított kibocsátás, havi alapon 1,2 százalékos csökkenést mutatott, míg az egy esztendőre visszatekintő növekedés mértéke 6,5 százalékot. A módosító tényezőknek egyre jelentősebb szerepe van azóta, hogy a termelés egyre nagyobb hányadát a hazai multinacionális cégek állítják elő - értékelte a legfrissebb számokat lapunk érdeklődésére Virovácz Péter.

Az ING Bank vezető elemzőjének számításai szerint egy-egy munkanap többlet vagy hiány akár 0,2-0,3 százalékkal is módosíthatja a havi GDP értékét. Ez azért is jelentős, mert a legnagyobb cégek beszámolói szerint jelenleg az ipar nagy "fordulatszámon pörög", különösen a nálunk meghatározó jelentőségű autóipar, vegyipar, elektronikai és gyógyszeripar nagy része már három műszakban termel, 80-85 százalékos kapacitáskihasználtsággal. Ez az érték tulajdonképpen a maximumot jelenti, mert még ideális körülmények között is 15-20 százalékosra becsülik a szükséges leállások arányát. Mindez azt jelzi, hogy a kapacitástartalékok gyakorlatilag már kimerültek, többlettermelést már csak a termelékenység növelésével és új beruházásokkal lehet elérni. Virovácz Péter ugyanakkor figyelmeztető jelnek tekinti, hogy a cégek 80 százaléka már munkaerőhiányról számolt be, ami előbb-utóbb akár gátat is szabhat a gyors bővülésnek. Az elemző megemlítette, hogy a meghatározó cégek nyári leállásának időpontja évről évre változik.

Tavaly július volt a jellemző, idén - a hírek szerint -, inkább augusztusban lehet erre számítani, ami természetesen a növekedési ütem mérséklődésével fog járni. Annak ellenére, hogy az előzetes júniusi adat a vártnál némileg gyengébb lett, a hazai ipar az első fél évben kiemelkedően teljesített. Az 5,6 százalékos - egy esztendőre visszatekintő - növekedés a január–június időszakban messze felülmúlja 2016-os esztendő 0,9 százalékos átlagát, és az év eleji elemzői várakozásokat is - mondta Virovácz Péter. Egyébként 2010 óta az ipar összességében közel 30 százalékkal növelte meg a teljesítményét.

Az elemző emlékeztetett arra, hogy amikor a nemzetgazdasági tárca a 2017-es esztendőre 4,1 százalékos GDP növekedést jósolt, a szakemberek, köztük az ING is emelték korábbi várakozásaikat. Most mégis csekély mértékben csökkenthetik ezeket a számokat, Virovácz Péter például 3,9 százalékot vár. Nemcsak az ipari termelés ütemének lassulása miatt, hanem azért is, mert a mezőgazdaság tavalyi, rekord mértékű teljesítményét idén nem tudja megismételni, a késői kitavaszodás és a mostani aszály csökkentheti a terméskilátásokat.

Az ipari termelés gerincét a következő 1-2 évben is a járműgyártás adja, mivel új kapacitások jelennek meg a szektorban (Mercedes, Audi) - állítja Németh Dávid. Azonban ezek a jövő év végén, de még inkább 2019-ben dobhatják meg az ipar teljesítményét.

A jelenlegi kilátások szerint a K&H Bank vezető elemzője idén 6 százalék körüli növekedést vár az ipartól. A szakember elmondta, ha nemzetközi szinten tartós marad a konjunktúra, akkor jövőre az ideinél valamivel halványabb, 5 százalék körüli bővülés várható az iparban, 2019-ben pedig a már említett járműipari beruházások felfutása révén, akár 9 százalékos is lehet a tempó.