Műsormagazin;Norvégia;Greenpeace;pénzbüntetés;

2017-08-22 10:21:00

Pénzbüntetést kaptak a Greenpeace-aktivisták

Szabadlábra helyezték tegnap a múlt csütörtökön a norvégiai Tromsoe-nál őrizetbe vett Greenpeace-aktivistákat. A környezetvédelmi szervezet Arctic Sunrise nevű hajójának 35 fős legénységét a norvég parti őrség vette őrizetbe. Az aktivisták amiatt tiltakoztak, hogy a norvég multinacionális olajcég, a Statoil olajfúrásokat végez a Barrens-tengeren. A parti őrség a Greenpeace hajóját bevontatta Tromsoe kikötőjébe. Az aktivistákat amiatt zárták be, mivel nem tartották meg az előírt 500 méteres távolságot a Songa Enabler nevű fúrótoronytól, amely 415 kilométerre található Norvégia partjaitól. Ez a legészakabbra fekvő pont, ahol a Statoil fúrótornyot üzemeltet.

Truls Gulowsen, a norvég Greenpeace vezetője közölte, szervezetük törvénysértőnek tekinti az őrizetbevételeket. A környezetvédő aktivisták nem akadályozták a forgalmat, a hajózás szabadságáról szóló törvény értelmében az adott térségben joguk volt a békés tiltakozáshoz. A norvég parti őrség közleményben szólította fel az aktivistákat, hogy tartsák be az 500 méteres távolságot. Hat aktivistát, akik kajakkal megközelítették a fúrótornyot, 25-30 ezer norvég korona (2700-3200 euró) pénzbüntetésre ítélték. Két osztrák is volt az őrizetbe vett Greenpeace-tiltakozók között.

A környezetvédők folytatják a tiltakozást az északi-sarki olajfúrások miatt. A Greenpeace Nordic beperelte Norvégiát az ország alkotmányának és a párizsi klímamegállapodásnak a megsértése miatt. A per november 13-án kezdődik.

Az Arctic Sunrise hajó 2013-ban Murmanszknál tiltakozott a Barrens-tengeri orosz olajfúrások miatt, az orosz hatóságok az őrizetbe vett 28 aktivistát és két újságírót két hónapig (!) fogva tartották, előbb Murmanszkban, majd Szentpéterváron, végül amnesztiával szabadultak.