földrengés;Észak-Korea;atomrobbantás;

2017-09-04 08:10:00

Atomjátszma

Észak-Korea minden eddiginél nagyobb erejű kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre, amely a Richter skála szerinti 6,3-as földrengést idézett elő. Kim Dzsong Unnak nem lehet megálljt parancsolni. Hiába az ENSZ, illetve Kína figyelmeztetései és szankciói, Donald Trump dörgedelmei, Moszkva feltűnően visszafogott reakciói, a kis vezér úgy látja, kizárólag fegyverkezési programja fejlesztésével válhat megkerülhetetlen tényezővé a világban. Olyan aggasztó híreket is hallani, amelyek szerint másolni akarja nagyapját, Kim Ir Szent, akitől nemcsak gesztusait, tartását, frizuráját irigyelte el, hanem vakmerőségét is. Kim Ir Szen 38 éves volt, amikor 1950-ben háborút robbantott ki a Koreai-félszigeten, s egyes feltételezések szerint a most 35 vagy 36 éves kis vezér is ilyen korában lobbantaná lángra a régiót.

Kim Dzsong Un hétvégén azt állította, már képesek miniatürizálni a nukleáris tölteteket, s interkontinentális ballisztikus rakétákra szerelni azokat, más szóval Phenjan akár nukleáris támadást is indíthatna az Egyesült Államok ellen. Erre azért nem vehetnénk mérget, jócskán le kell vonni a phenjani állítások valóságtartamából. Azon azonban el kell gondolkodni: tényleg a szankciós politika-e a legjobb fegyver. Szakértők szerint a büntetőintézkedések hatással lesznek ugyan az ország gazdaságra, de inkább utóbb, mint előbb. Ráadásul a szankcióknak a közemberek isszák meg a levét, s az ország története már megmutatta: az őrült vezetést az emberek tömeges éhezése sem tántorítja el céljai megvalósításától.

Vágyálom azt hinni, hogy Észak-Korea a nemzetközi intézkedések hatására felhagyna nukleáris-, illetve ballisztikus rakétaprogramjával. Amint botorság lenne arra számítani, hogy Kína képes bármilyen hatást gyakorolni a kis vezérre, ahogy ezt az amerikai elnök eredetileg remélte. A tegnapi atomteszt egyfajta jelzés arra: bármilyen őrült féllel van is dolga a nemzetközi közösségeknek, meg kell fontolni a tárgyalásokat az észak-koreai rezsimmel. Ez a kisebbik rossz. Annál ugyanis csak jobb megoldás létezik, hogy valaki „véletlenül” megnyomja azt a bizonyos gombot.