korrupció;népszavazás;Vágó Gábor;

2017-09-23 07:06:00

Korrupció - Mindent megszokunk

A jogrendszerben a magyar társadalom immunrendszerét erősíthetjük a korrupcióval szemben, persze az összes vírust nem tudjuk megölni, de sokkal ellenállóbbá válhatunk – válaszolta lapunknak Vágó Gábor, miután arról érdeklődtünk, hogy a kilenc újabb, szerdán beadott korrupció visszaszorítását célzó népszavazási kezdeményezésének átengedése esetén mutyimentes Magyarországon élnénk-e. A Korrupcióellenes Szövetség titkára a múlt héten rukkolt elő első korrupcióellenes népszavazási kezdeményezésével, amelyben a korrupcióval kapcsolatos bűncselekmények elévülési idejét 12 évre emelte volna. A Fidesz annyira megijedt egy ellenzéki kezdeményezéssel induló referendumtól, hogy a múlt hét végén Gulyás Gergely leendő frakcióvezető már támogatásáról biztosította a kezdeményezést, és kedden meg is szavazta a Parlament a törvénymódosítást. Ezzel igyekezett a kormánypárt kifogni a szelet az ellenzék vitorlájából, kérdés, hogy az újabb kilenc javaslat is ilyen könnyedén átjut-e. 

"A Fidesz rendszerének Achilles-sarka a népszavazás" – fogalmazott Vágó, hangsúlyozva: a kormánypártnak a referendumok esetében "szembesülnie kell azzal a népharaggal, amelyet a kormányzása okozott". Az LMP volt országgyűlési képviselője szerint „a korrupciós rendszer pókhálójának közepében” Polt Péter legfőbb ügyész ül, ezért egyik népszavazási kérdésében azt kezdeményezi, hogy szűnjön meg a főügyész újraválaszthatósága. Egy másik kérdésével azt szeretné elérni, hogy legfőbb ügyész ne lehessen olyan személy, aki korábban egy párt tagja volt, továbbá a hozzátartozói ne dolgozhassanak a jegybankban. A további kezdeményezések egyike azt célozza, hogy az adóhatóság élén ne ülhessen parlamenti képviselő, a képviselők mentelmi joga pedig ne terjedjen ki azokra az esetekre, amikor szavazatukkal korrupciós bűncselekményt követnek el. Vágó benyújt egy olyan népszavazási kezdeményezést is, amely megtiltaná a miniszterelnök hozzátartozóinak indulását a közbeszerzéseken, és rákérdezne arra is, hogy kormányfőnek csak az legyen-e javasolható, aki nyilvánosságra hozza az egészségügyi és pszichológiai állapotáról készült vizsgálatot. "Hatalommániások és kleptomániások ne kerülhessenek a miniszterelnöki székbe".

Ligeti Miklós szerint a Vágó által felvetett jelenségek elképzelhetetlenek lennének bármely normálisan működő jogállamban, de a Transparency International Magyarország jogi igazgatója lapunknak leszögezte: nem gondolja, hogy ezek orvoslása elhozná a korrupció elleni küzdelem Kánaánját.