CEU;felsőoktatási törvény;lex CEU;

2017-10-18 07:01:00

Lebuktatta a kormányt a CEU rektora

A megfelelési határidő meghosszabbítása az Egyetemet és a magyar tudományos közösséget feleslegesen teszi ki még egy év jogbizonytalanságnak – reagált a Közép-európai Egyetem (CEU) az Országgyűlés keddi döntésére, amellyel egy évvel, 2019 januárjáig meghosszabbították a felsőoktatási törvény áprilisban elfogadott módosításában szereplő, a megváltozott feltételek teljesítéséhez előírt határidőt. Éppen akkor cselekedett így a Ház, amikor a CEU már a módosítás valamennyi előírásának megfelelt.

– Mi nem kérünk különleges jogokat, privilégiumokat. Ennek pont az ellenkezőjét tesszük: tiszteljük és betartjuk a magyar törvényeket, azok megváltozása esetén is a megoldásra törekszünk. Arról nem mi tehetünk, hogy amint közel kerülünk a megállapodáshoz, hirtelen megváltoznak a kritériumok – mondta Michael Ignatieff. A CEU elnök-rektora bemutatta az amerikai Bard College-dzsal köttetett egyetértési megállapodásukat, amely a módosult magyar törvényeknek megfelelve biztosítja, hogy a CEU székhelyállamában, New York államban is fizikailag jelen legyen, képzéseket folytasson. Bemutatta azt a levelet is, amit MaryEllen Elia, New York állam Oktatási Minisztériumának biztosa küldött Orbán Viktornak, hogy biztosítsa a magyar miniszterelnököt a két intézmény közötti megállapodás hitelességéről.

A rektor emlékeztetett: a Magyarország és New York állam közötti megállapodás az asztalon hever, a magyar kormánynak csupán annyit kellene tennie, hogy tollat ragad és aláírja. – Ezzel lezárhatnánk ezt az egészet. Az előírt követelményeknek megfelelünk. Európában egyetlen egyetemnek sem kellett még átélnie azt, amit nekünk az elmúlt hónapokban. Elfogadhatatlan, hogy a bizonytalanság időszakát még egy évvel meghosszabbítsák – fogalmazott Ignatieff, hozzátéve: elfogadhatatlan az is, hogy "okafogyottnak" nyilvánítsák három hónapnyi tárgyalás eredményét.

Balog Zoltán humánminiszter hétfőn beszélt arról, hogy a határidő kitolásával "okafogyottá vált" a CEU-megállapodás aláírása. Kijelentését azzal indokolta, hogy a törvényes határidő lejártáig a kormánynak nem kell aláírnia a megállapodást. – Képzeljék el, hogy önök New York kormányzói. Hónapokig jó hiszemben tárgyalnak a magyar kormány képviselőjével, majd amikor közel a megállapodás, egy magyar miniszter "okafogyottnak" nevezi az egészet. Önök szerint mit gondol most a New York-i kormányzó – tette fel a kérdést Ignatieff.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője lapunknak korábban úgy nyilatkozott: a határidő módosításával a kormány valójában önmagának adott időt; a választások közeledtével, a "sorosozás" kellős közepén nem mutatna jól, ha megállapodnának a Soros György alapította egyetemmel. A CEU rektora erre úgy reagált: a kormány motivációját nem neki kell megmagyaráznia, és politikai kampánynak sem akarnak a részesei lenni. – Jogállamban ilyen nem fordulhatna elő. Ez egy egyetem. Hagyjanak minket békén –mondta.

Ki az, aki téved?
Vagy a CEU korábbi közleménye volt téves, hogy a korábbi határidő nem elegendő a feltételek teljesítésére, vagy a mostani közlésük az – mondta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője a CEU keddi nyilatkozatát követően. Ignatieff azonban ezt az érvet már korábban lesöpörte, hiszen amikor teljesíthetetlennek nevezték a feltételeket, egy részük valóban az is volt. A törvény például az amerikai szövetségi kormánnyal köttetett államközi megállapodást írta elő, ám végül a magyar kormány is belátta, hogy azt nem lehet tető alá hozni.