Kína;Észak-Korea;Phenjan;Kim Dzsong Un;

2017-10-30 06:33:00

Hajsza az észak-koreai menekültek után

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető terve egyértelmű: sakkban akarja tartani a világot Phenjan nukleáris arzenálja segítségével. Bár az agymosás rendkívül hatékony, hazájában a példátlan propaganda miatt sokan ugyanúgy félistenként tisztelik őt, mint nagyapját, az államalapítónak is nevezett Kim Ir Szent és apját, Kim Dzsong Ilt, mindazok, akik az előírásokat átjátszva külföldi tévé-, vagy rádióadásokat nézhetnek, vagy dél-koreai, illetve kínai szappanoperákra sikerül szert tenniük, felismerik: az egész rezsim hazugságra épül. Számukra egyetlen lehetőség maradt: Kínába menekülni.

Csakhogy Peking is egyre szigorúbban ellenőrzi azokat az útvonalakat, amelyeken eddig átmenekülhettek a szomszédos országba a phenjani rezsimből kiábrándultak. Sőt, a kínai rendőrség mind rendszeresebb razziákat tart azokban a házakban, ahol észak-koreaiakat sejtenek, s ahonnan aztán továbbcsempészik őket más államokba.

A Daily North Korea egy forrása szerint a keményebb fellépés mögött Észak-Korea áll. Phenjan sikeresen lobbizott a kínai kormányzatnál, hogy tartóztassa le az országot elhagyó menekülteket. Az észak-koreai állambiztonsági minisztérium már korábban is azt kérte a pekingi hatóságoktól, tegyen többet a disszidensekkel szemben. Hogy mennyire bizarr mértékeket ölt ez az üldözési kampány, jól jellemzi ezt a Daily NK azon tavalyi értesülése, amely szerint Phenjan aranyat ajánlott fel kínai tisztségviselőknek, ha visszaszolgáltatják a Kínába menekült honfitársakat. Úgy tűnik, hogy sikeres is volt az észak-koreaiak hadjárata. Az idei év kezdete óta ugyanis a pekingi hatóságok pénzt is felajánlanak azoknak, akik információt árulnak el az észak-koreai menekültek hollétéről. Ugyanakkor közismert, hogy a kínai rendőröket is lefizették az észak-koreai menekülteket bujtatók, ám a jelek szerint Phenjan most már több pénzt ad nekik.

A kínai hatóságok számára egyébként elvileg kötelező lenne az észak-koreai disszidensek visszaszolgáltatása az anyaországnak. Ezt egy 1986-os államközi szerződés szabályozza, Peking azonban ezzel megsérti a nemzetközi jogot. Peking ezért eddig általában szemet hunyt a határsértések felett, ráadásul az ország is aláírta azokat a nemzetközi egyezményeket, amelyek a menekültek befogadását szabályozzák.

Tömeges éhhalál fenyeget
Bár az elmúlt években olyan hírek jelentek meg, amelyek szerint javult az észak-koreai gazdaság Kim Dzsong Un elnöksége alatt, ennek ellentmondani látszik, hogy az ország mind több polgárát érinti az élelmiszerhiány – közölte a Daily NK. Meg nem erősített hírek szerint Hysean városában már emberéletet is követelt az éhezés. Többen számoltak be arról, hogy az előző években valóban sokat javult az élelmiszer ellátás, most azonban hirtelen újra jelentősen rosszabbodtak az életkörülmények – közölte a portál egy forrása Ryanggang tartományból. Dél-Hamgyong tartományban is drámai helyzet alakult ki. Ezeket a régiókat különösen keményen érintette a tavalyi szárazság. Az életszínvonal csökkenésében az is szerepet játszik, hogy harmadával emelkedett a kukorica ára, amely az egyik legfontosabb étel az észak-koreaiak számára.