interjú;Kunhalmi Ágnes;

2017-12-08 06:02:00

Kunhalmi Ágnes: sokadlagos, ami a pártokkal történik

Az MSZP kampányarcaként ő szereli ki a friss pártprogramot, de állítja: nem csak a csomagolás a reszortja – interjú Kunhalmi Ágnessel.

- Ön az MSZP plakátarca. Mit jelent ez?

- Az MSZP világos ajánlatot tesz: fejlődő országot teremthetünk 2018 tavaszán. Én azon dolgozom, hogy ezt a programot kiszereljük, hogy megvitassuk Magyarországgal.

- A kiszerelés a csomagolás szinonimája, vagy a tartalmat is ön formálja?

- A program attól fejlődik, hogy hozzátesznek az emberek, amikor elmondják, ők mit várnak, milyen változásra van szükségük. Ez formálja a tartalmat.

- Új arcként emelték a kampány élére. Mi adja a hitelességét?

- Arról tudok beszélni, hogy mit tartok fontosnak. Magyarországon ma a tantermekből ki akarják űzni a demokráciát, a hatalom alattvalókat próbál nevelni, ettől nagyon sok boldogtalanságra ítélt életet látunk. Megfosztják a gyerekeket a jövőjüktől. Ha akarjuk, ha nem, a technikai fejlődés, a robotizáció a következő tíz évben 500 ezer munkahelyet alakít át vagy szüntet meg, és még többet hoz létre, amikhez egészen más tudás kell, mint amit ma átad az iskola. A mai hatalom semmit nem tesz az alkalmazkodásért. Szerintem az embereket is ez a változás érdekli.

- Így beszél egy oktatáspolitikus. A kampányarc azonban arra kényszerül, hogy egymondatos üzenetekkel vigye át az ingerküszöböt. Hogy hangzik a tételmondat?

- Magyarországon mindenki megérdemli a boldogságot. Bár én nem hiszek abban, hogy egymondatos egyszerűségűek az emberek.

- Nem az érvelő kommunikáció korát éljük, a „Soros mindenkit kicsinál” típusú üzenetekkel kell „versenyezni”.

- Sok fontos elemből áll az ajánlatunk, ezeket el lehet mondani jelszószerűen. Az iskolának boldog és kreatív hellyé kell válnia, mindenkinek érettségit kell szereznie, a szakiskolásoknak is. Minden gyereknek meg tudnia tanulni angolul az iskolában, el kell sajátítania a digitális alapkészségeket és az élethez szükséges lexikális tudást, a közoktatásban és a felsőoktatásban tanítók és dolgozók bérét 35 százalékkal meg kell emelni.

- Ez több mint egy mondat.

- Belefér.

- Bele. De a béremelésről szóló rész Medgyessy Péter 2002-es 100 napos programjához hasonlít, amit az ország eladósodásának ősbűneként azonosít a kormánykommunikáció. Ugyanabba a csapdába sétálna bele az MSZP, mint 2002-ben?

- Eleve hamis ez a szöveg, hogy az volt az ősbűn, a hazai béremelés itthon marad. A tanároknak nincsenek offshore-cégeik, nem viszik külföldre a béremelést. A fedezet pedig adott ma is. Nem lesznek több száz milliárdos luxuskiadások, leállítjuk a felesleges stadionépítést. Hatékonyabbá tesszük az állami költségeket, a ma korrupcióra folyó milliárdok sem fognak eltűnni. Talpára állítjuk az adórendszert, hogy ne a kispénzűek fizessék a gazdagok adókedvezményeit. Hatszázezer forintos jövedelem felett többkulcsos szolidaritási adót vezetünk be, így nemcsak az iskolákban dolgozók kereshetnek majd többet, hanem a közművelődésben dolgozók is. Ezen túl 4 év alatt 40 százalékkal tervezzük emelni az egészségügyben dolgozók bérét.

- Ennek ellenére az lesz a Fidesz-tétel, hogy az MSZP az adóemelés kormányának készül.

- Ezt hazudják ők, miközben sok millió kispénzű családnak emeltek ők adót, és adtak rengeteg kedvezményt a gazdagoknak. Mi ott tervezünk adót csökkenteni, ahol arra szükség van: a kiskeresetűeknél, akár egyedül élnek, akár többen. Az alapvető élelmiszerek áfájának 5 százalékra való csökkentése is nekik kedvez majd, miközben felével emeljük a család pótlékot is. Ezeket ma is meg lehetne csinálni, de a Fidesz inkább a gazdagoknak ad még többet.

- Hogy nyomja át ezeket az üzeneteket a kormány Soros-valóságán?

- Szerintem az nem működik. Nem lehet annyi plakátot kirakni, ami elfedi, hogy félmillió lakásban nincs WC, hogy kétszer annyi ember hal meg kórházi fertőzésben, hogy 50 ezer gyerek utcára került az iskolából, hogy az ország fele 100 ezer forintnál kevesebbet keres. Azt sem takarja a plakát, hogy nincs gyerekorvos, nincs háziorvos.

- Azért úgy néz ki hat: temetőlátogatók és hospice házban dolgozó egyetemisták láttán egyaránt migránst kiáltottak vidéken.

- A felszínen hat, a mélyben durva elégedetlenség feszül. Az emberek megvetik azt az igazságtalanságot, ami széthasítja az országot. Mészáros Lőrinc helikopterrel repül a vadászkastélyába, miközben gyerekek százai nem jutnak el az iskoláig.

- Két éve az a közhely, hogy adott a kormányváltáshoz szükséges kritikus tömeg. De miképp csatornázzák be végre az elégedetleneket?

- Megvalósítható, hiteles kiutat mutatunk, amit közös erővel el tudunk érni.

- A közös erőn összefogást ért? Nem érzi úgy, hogy elárulták?

- Hogy érti?

- Élharcosa volt annak, hogy az MSZP kapaszkodjon össze a DK-val, és béküljön meg Gyurcsány Ferenccel, most pedig a Demokratikus Koalíció újra kijelentette: nem megy semmilyen közös listára a szocialistákkal.

- Magyarország jövője a tét. Egy közepes képességű politológus is könnyen összerakja, hogy a mai választási rendszerben akkor lehet ezt elérni, ha az ellenzék egységes alternatívát épít, ami összemérhető a Fidesszel. Itt egy dolgot lehet elárulni: a változás valódi esélyét. Pár hónappal ezelőttig a baloldalon mindenki közös indulásban, közös miniszterelnökben, közös egyéni jelöltekben, közös listában gondolkodott, volt, akinél ezt pártszavazás is megerősítette, most ehhez képest van az oldalazás.

- Kezet fogtak, megállapodtak Gyurcsány Ferenccel arról, mi lesz, ha Botka László leköszön?

- Senki nem tudta, hogy Botka László leköszön, maga döntött így, sajnálatunkra. De ez csak egy politikai fordulat, a magyar kormány ettől nem maradhat. Most sokszor halljuk, hogy nem is fontos a közös alternatíva... Ha van, aki most nem akar közösen indulni, hogy akar közösen kormányozni?

- Több demokratikus formáció azzal érvel, hogy a „közösködés” csak egy-két pluszszavazatot jelent.

- Négy éve 56 szavazattal vesztettem el a XVIII. kerületet, miközben több mint 300 szavazatot vittek el kamupártok a körzetben. Ezen múlt a kétharmad. Ugyanígy csak a határon túli szavazatok 1 egész mandátumot eldöntöttek, a DK most ez ellen kampányol. Egyszerűen nem értem a „csak egy kicsit számít” érvet.

- A határon túli voksok ellen hivatalosan Gyurcsány is síkra szállt. Egyetért a DK elnökével, hogy a kettős állampolgárok ne szavazhassanak?

- Ilyen szerzett jogot demokráciában nem lehet elvenni, utólag már mindegy, hogy ki hogyan ért vele egyet. Arra kell megoldást találni, hogy a határon túli magyarság méltányos módon dolgozhasson a határon túli magyar kisebbségek javáért, ne pedig politikai eszközként használja őket a Fidesz. Ma ez van.

- A DK és az Együtt-P azt is mondja: a győzelem kulcsa, hogy egy választókerületben egy jelölt induljon a Fidesz embere ellen.

- A győzelem kulcsa az, hogy ne lehessen megkérdőjelezni, hogy egy új baloldali kormány képes fejlődő országot építeni a mai félelnyomásból, mert ehhez megvan benne a tudás és az erő. Megismétlem: ha változást akaró pártok nem képesek közös kampányba fogni négy hónapra, hogyan akarnak közösen kormányozni négy évig? Ugyanezt érvényesnek gondolom az LMP-re és a Momentumra is, ők szintén változásról beszélnek, mégis úgy tűnik, ez csak a saját pártjuk építése után fontos nekik, amolyan második szempontként.

- Jelen állás szerint úgy tűnik, a DK hét-nyolc olyan választókerületet kér, ami nyerhető, vagy sok töredékszavazatot hoz. Ha az MSZP odaadja azokat, akkor megeshet, hogy kisebb frakciója lesz, mint a DK-nak, és a szavazói is elbizonytalanodnak. Ér ennyit egy olyan összefogás, amelynek csak szerény reményei vannak a kormányváltásra?

- Egy: minden választókerület nyerhető. Nincs olyan választókerület, ahol az embereknek rendben van, hogy a munkájukból pár Fidesz-közeli milliárdos gyarapszik, amíg az ő gyerekük külföldre menekül. Kettő: nagyon sokadlagos kérdés, hogy egyik vagy másik konkrét párttal mi történik. Egy elnyomással, cenzúrával kísérletező, fasizálódó kleptomán kormány ül az ország nyakán. Őket kell elzavarni innen, és e helyett normális, értelmes, jóra törő kormányzást építeni. Egy boldog, fejlődő, jó ország benne van a magyarokban, benne van a társadalmunkban, a tudásunkban, az akartunkban, a mai ellenzéknek pedig az a dolga, hogy teret adjon ahhoz, hogy ez változássá tudjon kiteljesedni. Ez a szempont, ez számít. Erről szól az ajánlatunk.

Kongresszus helyett választmány
Programbemutató választmányi üléssé szelídült a december kilencedikére tervezett MSZP-kongresszus. Az valószínűnek tűnik, hogy az ülés rábólint a Hiller István válaszmányi elnök által összefogott, kabinetrendszerben kidogozott szocialista programra – ami érdemi baloldali jegyeket mutat, a progresszív adórendszertől kezdve az ingyenes diplomán át a 100 ezer forintos nettó minimálbérig. A választmány előtt debütál a párt új kampányarca, aki személyes történetekre építi majd programbeszédét. Bár nem hivatalos cél, de erős törekvés, hogy szombatig megegyezzen az MSZP és a DK, hogy egy megállapodással lehessen hűteni a pártkedélyeket.