mobiltelefon;börtön;fogvatartottak;Kozma utca;BVOP;

2017-12-09 06:08:00

Telefonos csók - Reszelő helyett mobil

A reszelő helyébe modern eszköz lépett a börtönökben, s a legkülönbözőbb módon igyekeznek eljuttatni az elítéltekhez.

Hajzselét kapott a csomagban a kopasz rab és ez buktatta le: gyanús lett a börtönőröknek. Amikor átvizsgálták a tégelyt, öt kisméretű mobiltelefonra bukkantak. Ez csak egy a számos trükk közül, amivel a fogvatartottak rokonai, barátai próbálkoznak - hangzott el a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán (BVOP). A Kozma utcai Budapesti Fegyház és Börtönben tartott tájékoztatón bemutatott tárgyak között akadt rádió, aminek az állomáskereső billentyűin található számokkal lehetett hívni a külvilágot, ha a tulajdonosa nem hallgatta volna gyanúsan sokat a "rádióját". Találtak a biztonsági szakemberek lefóliázott szalonnába, illetve cipőtalpba, hajkefe nyelébe rejtett pici mobiltelefonokat is. A büntetésvégrehajtás szabályai szerint a látogató nem ölelheti, csókolhatja meg fogvatartott rokonát, barátját, mert az egyre miniatürizáltabb telefonokat egy csókkal is átadhatják az elítéltnek. Jövő júliustól élelmiszer csomagot sem kaphatnak az elítéltek, mert a hagyományos kenyér, kalács mellett konzervekbe, szalámiba és ki tudja még mi mindenbe rejtve kerülhetnek be tiltott tárgyak a börtönbe.

Bogotyán Róbert ezredes, a BVOP biztonsági szolgálatának vezetője a Népszavának elmondta, évente átlagosan 1647 esetben bukkannak mobiltelefonra a csomagok átvizsgálásakor. Ez a sláger, hiszen ma már akár bankkártya vékonyságú és külsejű mobiltelefonok is léteznek, valamint kommunikálásra alkalmas "okos" órák is. Az elítéltek, valamint rokonaik, barátaik fantáziája határtalan. Mikrótelefonokra bukkantak már öngyújtóban, de átalakított pénzérmében is. Az ellenőrzéseken találtak olyan preparált tollat is, amelyet James Bond is megirigyelhetett volna, mert hang, álló- és mozgókép rögzítésére is alkalmas volt. A reszelő helyét azért vették át az infokommunikációs eszközök, mert így a fogvatartottak akár akadályozhatják a büntetőeljárás menetét is, befolyásolhatják a tanúkat, bizonyítékok eltüntetéséről intézkedhetnek - említette Bogotyán ezredes.

A fogvatartottak egyébként legálisan tarthatnak maguknál mobiltelefont, amelyről csak a fogvatartott kezdeményezhet hívást, és kizárólag az ügyész, vagy bíró által engedélyezett számra. A beszélgetést azonban hivatalos fülek is hallják.

Az ellenőrzés első körében azt vizsgálják, hogy a fogvatartott jogosult-e csomagot kapni, illetve a küldő kapcsolattartó jogosult-e csomagot küldeni. A legtöbb tiltott tárgy a röntgensugaras berendezésen "bukik le". A gyakorlott szem gyorsan észreveszi a csomagban rejtőző gyanús tárgyat. Ha ott át is csúszna, a zárkában többnyire megtalálják a vaságy alkatrészeibe, vagy az eldugottabb helyeken a falba vájt kis mélyedésben, netán az ülőalkalmatosságban eldugott tárgyakat. Bukkantak már mobiltelefonra a cirokseprűben is.