úszás;Hosszú Katinka;Bernek Péter;rövidpályás Európa-bajnokság;

2017-12-13 20:41:00

Hosszú utcahosszal győzött

A rövidpályás Európa-bajnokság nyitónapján megszületett az első magyar aranyérem, míg Bernek Péter révén összejött egy ezüst is.

Harmincegy magyar versenyző várta, hogy elkezdődjön Koppenhágában a rövidpályás úszó Európa-bajnokság. A nyitónapon két honfitársunk is felállhatott a dobogóra, előbb Hosszú Katinka címvédőként, 400 vegyesen iskolázta le a mezőnyt. A háromszoros olimpiai bajnok sikeréhez kétség sem férhetett, fölényes rajt-cél győzelmet aratott, így pályafutása 11. aranyérmét szerezte a rövidpályás kontinensviadalokon.

“Nem volt annyira inspiráló a négyszáz vegyes döntője a sok hiányzó miatt, úgymond rossz volt az igazi nagy ellenfelek nélkül versenyezni. De maga az úszás tetszett, elégedett vagyok vele “ - értékelt visszafogottan Hosszú.

Bernek Péter címvédőhöz méltóan a legjobb idővel kvalifikálta magát a 400 méteres gyorsúszás döntőjébe, ahol noha jól rajtolt, féltáv előtt átvette a vezetést tőle az orosz Alekszandr Krasznih, aki a célig fokozatosan növelve előnyét elsőként csapott a célba magyar riválisa előtt.

“Egyáltalán nem vagyok elkeseredve, hogy most nem sikerült nyernem, a lényeg úgyis csütörtökön jön, a négyszáz vegyes!" - mondta Bernek, aki már mai versenyszámára fókuszált.

A délutáni finálékban érdekelt további magyarok közül a Lobanovszkij Maxim, Gyárfás Bence, Kozma Dominik, Takács Krisztián összeállítású 4x50 méteres gyorsváltó 1:25.55 perces eredménnyel ötödik lett úgy, hogy 49 századot faragott délelőtt elért országos csúcsán, míg Földházi Dávid 200 méter háton, Kapás Boglárka 400 méter vegyesen végzett hetedikként.

Ami a többi magyart illeti: Cseh László a férfi 100 méteres pillangóúszás elődöntőjéből nem tudta beverekedni magát a döntőbe, 11. lett. A másik három versenyző még délelőtt búcsúzott, Tekauer Márk a 23. (51.79), Dudás Dániel (52.74) a 40., Kenderesi Tamás (53.05) pedig a 46. helyen zárt.

Női 50 méter mellen Sebestyén Dalma volt érdekelt az elődöntőben, ám be kellett érnie a 15. hellyel. Gyurinovics Fanni 32.04 másodperccel a 45. lett. Férfi 50 méter mellen egyetlen magyar sem jutott a 16 közé: Horváth Dávid (27.26) a 33., Szőllősi Martin a (27.37) a 38., Dudás Dániel (28.52) pedig az 52. lett.

Hosszú Katinka délelőtt 100 háton is medencébe ugrott, s megnyugtató előnnyel, 56.78 másodperces idővel került be a mai döntőbe. Burián Kata (59.84) a 24.-ként zárt. Férfi 200 méter háton rögtön a fináléba kerülés volt a tét: ez a három magyar közül Földházi Dávidnak sikerült, aki 1:52.10-es idővel hetedikként jutott tovább, Telegdy Ádámnak pont kicsúszott a döntőből (1:52.24), így kilencedik, míg Barta Márton (2:02.61) a 34. lett.

A délelőtti program a női 800 méter gyors előcsatározásaival zárult, Kapás Boglárka 8:28.70 perccel a hatodik idővel jutott döntőbe, míg az Európa-bajnokság legfiatalabb versenyzője, a mindössze 14 éves Nagy Réka 8:50.09-cel a 17. lett.