Lázár János;menekültválság;kormányinfó;

2017-12-14 14:34:00

Lázár János: a menekültkvóta megosztó és alkalmatlan eszköz

Az év utolsó kormányinfóján is a bevándorlás volt a fő téma. Lázár János büszkén említette, hogy a magyar kormány az egyetlen, amely meg merte kérdezni az embereket erről a válságról. Az ő adatai szerint  2,349 millió választó küldte vissza a nemzeti konzultációs ívet. A miniszter - meglehetősen szokatlan módon - még Adolf Hitlert is megemlítette a menekültválság kapcsán.

A menekültekről

A V4 tagországok 9-9 millió euróval járulnak hozzá a menekültválság megoldásához - jelentette be Lázár János, miután telefonon egyeztetett a Brüsszelben tartózkodó Orbán Viktorral. Az összeg Olaszország "védekezését" segíti. A miniszter szerint egyértelmű, hogy a kvótarendszer nem vált be, ezért Magyarország Dunald Tusk véleményével ért egyet, akkor is, ha az Európai Bizottság "betámadta" azt. Megismételte azt a már rég hangoztatott álláspontot, amely szerint a bevándorlás kérdése megosztja Európát, a magyar kormány pedig nem megszervezni, hanem megállítani akarja a menekülthullámot. Azt is kiemelte: a magyar kormány szavának súlyt ad, hogy 2,349 millió választó véleményét képviseli, akik a nemzeti konzultációban véleményt nyilvánítottak Soros György "tervéről". Egyébként Magyarország az egyetlen, amely meg merte kérdezni az embereket a kérdésről. Lázár János emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés is elutasította a kötelező betelepítést.

Újságírói kérdésre a miniszter azt mondta: olyan ultimátumot, amilyet Martin Schulz küldött Magyarországnak, Közép-Európának menekültügyben, utoljára Adolf Hitlertől kaptak. Mint ismert, az SPD elnöke a napokban egy európai egyesült államokról beszélt, s hozzátette, hogy azoknak az országoknak távozniuk kellene az EU-ból, amelyek egy ilyen iránnyal nem értenek egyet.

128 pont

Lázár János és Kovács Zoltán. MTI FOTÓ: Koszticsák Szilárd

A miniszter beszámolt arról is, hogy a két kabinet ülésein 128 kérdést tekintettek át legutóbb. Ezek közül kiemelte az építési szabályozás megváltoztatását, különös tekintettel Budapestre és a Balaton térségére. "A Balaton mindenkié" - hangsúlyozta, tehát ennek szellemében hozzák összhangba a helyi és az országos szabályozást. Ez azt is jelenti, hogy a kempingek helyére nem lehet lakóparkokat építeni. Ami a fővárost illeti, a kormány álláspontja szerint nem lehet 65 méternél magasabb épületet emelni.

Tovább harcolnak a multinacionális kereskedő cégek erőfölénye ellen, igyekeznek védeni a hazai kis és közepes méretű vállalkozásokat. Arról nem beszélt a miniszter, hogy ha ez így van, akkor a CBA alapító tulajdonosa miért értékesíti több üzletét éppen mostanában. Lázár János úgy vélte,  "fényes magyar győzelem" született az uniós eljárásban, hiszen az Európai Bizottság elfogadta a magyar álláspontot a multikkal kapcsolatban.

A Microsoft-ügy

Eddig rendezett és normális kapcsolatban álltunk a Microsofttal - emelte ki Lázár. Elmondta, hogy a kormány nem közvetlenül az óriáscéggel, hanem a beszállítóival, viszonteladóival áll kapcsolatban. Ahhoz pedig, hogy az ország korábbi vezetőivel milyen viszonyban volt a cég, semmi közük. Az egész ügyet úgy értékelte a miniszter, hogy itt nem politikáról van szó, más kérdés, hogy az ellenzék megpróbálja felhasználni.

A témáról bővebben itt olvashat!

A Jobbik büntetése

Újságírói kérdésre a Jobbik bírságolásáról Lázár János azt mondta, hogy az Állami Számvevőszék 2014 után megvizsgálta a pártok gazdálkodását, és akkor egyik szervezet sem emelt panaszt. A számvevőszéket pedig ő nem tekinti részrehajlónak, a mostani vizsgálat is minden bizonnyal korrekt volt.