Theresa May;Brexit;

2017-12-15 06:32:00

May parlamenti kudarca

London felhevült politikai légköréből repült csütörtökön Brüsszelbe Theresa May brit miniszterelnök, aki előző este először veszített el parlamenti csatát. A végső EU-kilépési megállapodás londoni parlamenti megerősítésének a feltételül szabása azt vetíti előre, hogy Theresa May kisebbségi kormányára további megpróbáltatások várnak.

A fájdalmas csapás - közvetlenül a brexit-tárgyalások szempontjából különösen fontos EU-csúcsértekezlet előtt - meggyengítette a Brüsszellel való múlt heti alkudozásból még győztesen kikerült kormányfő pozícióját. A szavazásra az EU-kilépésről szóló törvényhozási vita végén került sor. A Munkáspárt, a Skót Nemzeti Párt és a Liberális Demokraták terjesztették elő azt a módosító javaslatot, amelynek a célja az volt, hogy a brexit-tárgyalásokat lezáró majdani egyezmény érvényét külön parlamenti megerősítéstől is tegyék függővé. A “maradás” híveihez a voksolás során tizenegy tory képviselő is csatlakozott. A végeredmény 309 “igen” és 305 “nem” szavazat volt, azaz a honatyák mondhatják majd ki a végső szót a brexit-megállapodásról.

A konzervatív sajtó alaposan elverte a port a “rebelliseknek” nevezett tory különítményen. A The Daily Mail címoldalán a futballcsapatnyi képviselő fotója alatt azt a kérdést tette fel: “Büszkék vagytok magatokra?” Az érintett képviselők között volt miniszterek is vannak, mint Kenneth Clarke (pénzügy és belügy), illetve Nicky Morgan (oktatásügy). A “lázadók” vezetője Dominic Grieve, korábbi legfőbb ügyész.

A kormány alulmaradása az újonnan kinevezett frakcióvezető, Julian Smith és a frakciófegyelem többi őre számára a legkínosabb. Ők az erkölcsi nyomáson kívül némi fizikai erőszakot, lökdösést is próbáltak alkalmazni, hogy a “nem” szavazócsoportba tereljék a konzervatívokat. Az egyik “ellenállót”, Stephen Hammondot, a párt elnökhelyettesét percekkel a szavazás után eltávolították tisztségéből.

A törvénymódosítást kiharcoló képviselők úgy kommentálták az eseményeket, hogy a “parlament visszavette az ellenőrzést”. Jeremy Corbyn, az ellenzék vezére szerint “az Európai Tanács ülése előtt a kormány tekintélyén megalázó csorba esett”. A történtek látványosan domborították ki Theresa May kormányának sérülékenységét, hiszen még az északír Demokratikus Unionista Párt tíz képviselője sem tudta megmenteni a szavazás során. Míg a győztesek azzal érveltek, hogy a miniszterek nem kerülhetik ki a parlamentet a brexit életbe léptetésével, a Brüsszelbe induló Theresa May sokkal inkább a kilépés előkészítésének nehezítését látta a lépésben, hiszen nem lehet majd az utolsó pillanatig várnia a megegyezéssel.

A következő “összecsapás” jövő szerdán várható. Az EU-ból való távozásról szóló törvénynek arról az eleméről kell dönteni, amelyik kőbe vésné a kilépés időpontját, 2019. március 29. helyi idő szerint este 11 órát. A munkáspártiak és a liberális demokraták ezt rossz ötletnek tartják.