labdarúgó vb;futball;Felcsút;visszapillantó;Puskás akadémia;George F. Hemingway;

2018-01-04 06:52:00

Visszapillantó - Polárórák, teakonyha Felcsúton

A tehetségek kiválasztására és menedzselésére létrehozott Puskás Akadémia felnőtt labdarúgócsapata tele van légiósokkal, magyar fiatal nem kap lehetőséget.

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ismét elkészítette visszatekintőjét. Összeállításunkban hónapról hónapra haladva felidéztük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Sorozatunk befejező részében decemberre tekintünk vissza.

Nyugodtan telt a hónap a honi futballrajongók számára, nem lépett ugyanis pályára a válogatott, így nem borzolta újabb vállalhatatlan vereség a drukkerek 2017-ben alaposan megtépázott idegeit. A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) azért kitett magáért, amikor december 28-án "megnyugtatta" a közvéleményt: a magyar válogatott kispadján egymást alulmúló szövetségi kapitányok közül senki sem keresett havonta tízmillió forintnál többet, ráadásul csak olyan szakvezetőt szerződtetett az MLSZ, aki pontosan eleget tett járulékfizetési kötelezettségeinek. Lehet, már erősen szilveszteri hangulatban volt, aki ezt a közleményt készítette, mindenesetre a közvélemény belenyugvással vette tudomásul, hogy humánerőforrás tekintetében a szövetségnél is van még lehetőség az előrelépésre.

A szövetségi közlemény mindenesetre méltó lezárása volt a magyar futballévnek.

Geroge F. Hemingway, az NBI-ben címvédő Budapest Honvéd tulajdonosa is nyilatkozott a pénzről, elmondta, hogy klubjában senki sem keres havonta ötezer eurónál többet, más kérdés, hogy az élvonalban és az európai porondon mutatott játékért havi ezer euró sem járna...

Más a helyzet Felcsúton, ahol az 5,4 milliárdos tao-támogatásból polárórákat is vásárolt a Puskás Akadémia, azt pedig minden futballbarát kitörő örömmel fogadta, hogy a magyar utánpótlás fellegvárának megálmodott akadémián az első csapat külföldi légiósai felújított, kényelmes teakonyhákban tudják két edzés között a mikróban megmelegíteni a csirkemellet.

Fotó: AFP/Mladen Antonov

Fotó: AFP/Mladen Antonov

Ami az igazi labdarúgó-világot illeti: Moszkvában, a Kremlben kisorsolták a nyári világbajnokság csoportbeosztását, eldőlt, hogy július 14-én Oroszország - Szaúd-Arábia találkozóval kezdődik a torna. A Real Madrid megvédte címét a klub-világbajnokságon, a spanyol bajnokság szuperrangadóján azonban egy nappal karácsony előtt hazai pályán megalázó 3-0-ás vereséget szenvedett a Barcelonától.

A hónap elején igazi sportnagyság kitüntetéséről adhattunk hírt: sport kategóriában Fábiánné Rozsnyói Katalin, kajak-kenu mesteredző, olimpiai-és világbajnok sportolók felkészítője kapta meg a Prima Primissima-díjat, melyet minden területen csak a legnagyobbak vehetnek át. A szakember versenyzőként olimpiai ezüstérmes volt 1968-ban Mexikóban, edzőként olyan világklasszisokat vezetett el a csúcsig, mint Douchev-Janics Natasa, Fazekas-Zur Krisztia, Kovács Katalin, Kozák Danuta Kőbán Rita, Szabó Gabriella és a férfi kajaknégyes (Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás, Pauman Dániel, Tóth Dávid). Jelenleg Csipes Tamarával veszi célba a 2020-as tokiói nyári olimpiát.

Decemberben derült ki, hogy az előzetes szóbeli ígéret ellenére mégsem jut hely a curlingnek a 43 milliárd forint közpénzből felépülő Nemzeti Korcsolyázó Központban, ahol épül egy tízezer néző befogadására alkalmas fedett gyorskorcsolya-pálya. A tervek szerint azért, hogy Magyarország is részese legyen az Ausztriával közös téli olimpiai rendezésnek. "Apró szépséghiba", hogy az osztrákok népszavazás után úgy döntöttek, nem is pályáznak a 2026-os játékok rendezésére. Így lesz egy csodálatos aréna az országos bajnokságra kilátogató 50 néző számára.

Tragikus hírrel ért véget 2017: december 30-án, 49 éves korában elhunyt Szalay Gyöngyi, aki 1989 és 1999 között minden alkalommal tagja volt a hét világbajnokságot nyerő párbajtőrcsapatnak , olimpián 1996-ban Atlantában érte el a legjobb eredményt, amikor egyéniben bronzérmes lett.