Hirdetések;tőzsde;Trump;Új Egyenlőség;

2018-01-05 07:05:00

Új Egyenlőség-jel - Kiegyezés Amerikában

Az amerikai választási kampányban sokan riogattak a gazdaság összeomlásával, amennyiben Trumpot elnökké választják. Mára azonban világossá vált: a piacok, a pénzügyi establishment igen jól megvan Donald Trumppal. A tőzsde szárnyal, a dollár nem omlott össze, az amerikai gazdaság mutatói jók. Trump éppen egy hatalmas adócsökkentő csomagot nyomott át a törvényhozáson, amely a leggazdagabbaknak ad gigantikus adókedvezményeket, miközben évtizedekre eladósítja az amerikai társadalmat.

A kampányban ennek pontosan ellenkezőjét ígérte. Azt, hogy fellép az USA-ra jellemző növekvő egyenlőtlenségek ellen. Már akkor lehetett látni, hogy ezt nem hogy betartani nem fogja, hanem az ellenkezőjét fogja csinálni, pontosan úgy, mint a kampány után minden korábbi elnökké vált jelölt.

Ennek oka pedig az, hogy az amerikai politikai rendszert foglyul ejtették azok a nagyvállalati szponzorok és oligarchák, akik a kampányfinanszírozást biztosítják a mérhetetlenül drága és végletesen átláthatatlan amerikai politikai rendszerben, a tömegmédia korszakában. Mindezt természetesen nem viszonzatlanul teszik, hanem közbeszerzésekért, a rájuk vonatkozó szabályozás testreszabásáért, iparáguk állami kimentéséért, adócsökkentésért. Ennek elérésére épült ki a Washingtont körülvevő hatalmas lobbyipar.

Trump a kampányban pont mindezek megszüntetését ígérte: a „mocsár lecsapolását”, ahogy ő fogalmazott. Semmi ilyesmi nem történt, a kampányfinanszírozás megváltoztatásáról szó sincs ma már. Kormányába több ember érkezett a „mocsár” emblematikus cégétől, a Goldman Sachstól, mint bármely korábbi kormányba, melyeket Trump a kampányban kritizált. Külügyminisztere az Exxon korábbi vezetője. A környezetvédelem élén egy olyan ember nyit meg korábban védett területeket, aki előtte a környezetvédelem-ellenes lobby ismert figurája volt.

Trump a kampányában szankciókat ígért Kínával szemben, amely szerinte a jen manipulálásával „megerőszakolja” az amerikai gazdaságot. Elnökként, Pekingbe utazva a kínai elnöknek már azt monda: Kína büszke lehet magára, hogy nemzeti érdekeit képviseli.

Hosszan lehetne még folytatni a sort. Az amerikai nagyvállalati szektor, az oligarchia, illetve annak politikai képviselete, a Republikánus Párt kiegyezett Donald Trumppal. Elnöksége nem okozott semmifajta gazdasági földcsuszamlást, ahogy a Brexit sem, és Orbán Viktor miniszterelnöksége sem.

El kell felejteni tehát azt a riogatást, hogy a politikai jobboldal esetén a „piacok” büntetnek, gazdasági összeomlás következik be. A két csoport jól elviseli egymást.