BKV;béremelés;buszsofőrök;

2018-01-04 19:08:00

Hiába a béremelés - Új vezetőket is akarnak a BKV-dolgozók

A beígért béremeléssel sem sikerült elcsitítani a kaotikus viszonyok miatt elégedetlen BKV-alkalmazottakat, menesztenék a menedzsment több tagját. 

„Amíg olyan vezetők vannak az Autóbusz és Trolibusz Üzemeltetési Igazgatóságon, akiknek szerepük volt a korábbi létszámleépítésben, a járművezetők elvándorlásában, akik, amit lehet, próbáltak megtenni, hogy bezárjanak egy buszgarázst, addig hiába emeli a BKV a béreket. Ez a munkáltatói szemlélet több pénzért sem lesz vonzó, se a még itt dolgozóknak, se azoknak, akiket idecsábítana a BKV” – így reagált a BKV átlagosan 12 százalékos béremelésének hírére a Belföldi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetének (BTDSZ) elnöke.

Szabó István szerint azoknak a felső- és középvezetőknek a távozása lenne a legfontosabb, akik nem léptek fel a kollektív szerződésellenes munkáltatói intézkedésekkel szemben. „Addig nem marad itt senki csak a pénzért, és soha nem fog megbízni az ilyen vezetőkben. Az segítene, ha az érintett vezetőket leváltanák, élén az érintett vezérigazgató-helyettessel” – hangsúlyozta Szabó. A BTDSZ elnöke úgy látja, kettős mércét alkalmaznak a BKV-nál: amikor egy sofőr hibázik, felelősségre vonják, de amikor a vezető mulaszt, elmaradnak a következmények.

Két évvel ezelőtt valóban nem sokon múlott, hogy bezárják az óbudai buszgarázst. A BKV már elkészítette a vonatkozó számításokat, melyik telephelyet zárja be, és a III. kerületben lévőre esett a választás, amivel az akkori számítások szerint félmilliárd forintot spóroltak volna. A garázst végül a metrópótlás mentette meg, a főváros vezetése maga "fúrta meg" az ingatlan értékesítését. A visszakozás hátterében az állt: ha az óbudai telephelyen állomásoztatott flottát szétosztották volna más garázsokba, akkor a járműveket nem követte volta minden munkavállaló, sokan közülük elhagyták volna a BKV-t ezzel tovább növelve az amúgy is egyre súlyosabb szakemberhiányt.

A BKV decemberben átlagosan 12 százalékos béremelésről állapodott meg az érdekképviseletekkel. Ezt aláírta a két reprezentatív szakszervezet és a kisebb szakszervezetek, amelyek a tagság 86 százalékát képviselik. Csak a szintén reprezentatívnak számító Egységes Közlekedési Szakszervezete nem írta alá. Elnökük, Nemes Gábor a hét elején jelentette be, ezer dolgozó felmondását helyezték letétbe, mivel kevésnek tartják a mértéket, 15 százalékot szeretnének. A megállapodás egyébként még nem lépett hatályba. Mivel 6,7 milliárd forinttal módosítja a BKV a már elfogadott 2018-as költségvetését, ezt még jóvá kell hagynia a tulajdonosi jogokat gyakorló fővárosi közgyűlésnek a hónap végén.