támogatás;Kósa Lajos;államtitkár;Bikács;

2018-01-12 06:00:00

Kósa államtitkára, avagy a Bikácsi agrárcsoda

Újabb jelentős állami támogatást kapott Kósa Lajos államtitkára, Horváth István feleségének a cége. Horváth volt az, aki a Kósa-család gazdagodása miatt védte a minisztert.

Miután lapunk feltárta, hogy gyanús körülmények között került Kósa Lajos idős édesanyjának érdekeltségébe egy állami támogatásokkal segített sertéstelep, Horváth István sietett a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter védelmére. Igaz, Horváth – nem említve, hogy elfogult az ügyben, hiszen főállásban Kósa Lajos egyik államtitkára – a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének elnökeként adott ki harcias közleményt a "miniszter úr" és a "gazdák" mellett. Mára kiderült, hogy nem csak az abszurd szereptévesztés miatt figyelemre méltó az államtitkár fellépése: az ő felesége hasonlóan szerencsésnek tűnik, mint Kósa Lajos édesanyja, ha állattelepekről van szó.

Horváth angoltanár felesége 2011-ben alapította a Bikácsi Agrár Kft.-t, amely – lapunk értesülései szerint – október közepén újabb állami támogatást kapott: ezúttal 132 millió forinthoz jutott a döntően uniós finanszírozású Vidékfejlesztési Programból, szarvasmarhatartó telepek korszerűsítésére. Korábban – mint azt a Magyar Nemzet megírta – többek között trágyatárolóra, feldolgozó üzemre, őshonos állatfajták tartására kapott támogatást a cég. A lapunk által feltárt újabb pályázati pénzzel együtt, összesen már 390 millió forintra rúg a cég által elnyert pályázati támogatás. Ez nemcsak azért feltűnő, mert egy viszonylag fiatal, alig hat éves cégről van szó, hanem azért is, mert a kft.-nek alapítása után sokáig mindössze évi 4-10 milliós árbevétele volt. Ugyanakkor számításunk szerint három év alatt összesen hétszázmillió forintnyi tőke áramlott a cégbe.

Horváth István korábban a Magyar Nemzetnek a felesége cége vagyongyarapodását azzal is kommentálta, hogy családja „évtizedek óta állattartással foglalkozik.” Helyi forrásaink szerint ez utóbbiból annyi mindenképpen igaz, hogy Horváth édesapja volt a nagydorogi „Új Barázda” Mgtsz. elnöke, maga a politikus pedig agrármérnök végzettséget szerzett. Azonban a Fideszbe 1996-ban belépett Horváth István divat majd sportruházati kereskedelemmel robbant be a helyi üzleti életbe. Horváth az azóta felszámolt Tritex divatáruház fő tulajdonosa lett, közben saját vállalkozást gründolt Horváth Sport Kft. néven, amely szintén kapott uniós támogatást.

Horváth vállalkozása 2010-től több alkalommal, összesen 16 milliónyi pályázati támogatást nyert el például „vállalati folyamatmenedzsmentre” vagy éppen „munkahelyi képzések” támogatására. Igaz, az első forrás megítélése után az akkor szekszárdi polgármester Horváth közfeladataira hivatkozva sorra kiszállt az addigi vállalkozásaiból. Az üzleti tevékenységet a családtagok vitték tovább, így részben az édesanyjára és a húgára maradt a sportszercég. A húga – mint arról írtunk – 2013-ban belevághatott a trafiküzletbe is, míg Horváth édesanyja nemrégiben szintén egy agrárcéggel gyarapodott, igaz „csak” családon belül terült a cégvagyon, mivel a Bikácsi Szolgáltató Kft.-t Horváth Istvánné saját angoltanár-agrárvállalkozó menyétől vette meg.

Kósa nyilvánosan tiltakozhat, az LMP nem
Kósa Lajos a minap közleményben állította, hogy a családja soha, „semmilyen módon nem kapott 100 milliós közpénz ajándékcsomagokat.” Kósa valójában olyat cáfolt, amit az ügyet feltáró Népszava nem állított: nem közvetlenül a család, hanem a miniszter édesanyja cégének érdekeltségébe került sertéstelep kapott 123 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást. Kósa közleményére válaszul Hadházy Ákos, az LMP antikorrupciós ügyvivője csütörtökön közleményt adott ki, ám ezt a MTI „személyiségi jogokra” való hivatkozással nem tette közzé. Hadházy közleményében jelezte: rövidesen feljelentést tesznek a Kósa család fura gazdagodása kapcsán.