oktatás;diáktüntetés;diákok;FDP;oktatási rendszer;Független Diákparlament;

2018-01-31 20:33:00

Orbánt vitára hívták a diákok

Nem reagált az oktatási tárca a Független Diákparlament (FDP) 12 pontban összefoglalt, az oktatási rendszer javítását célzó követeléseire, ezért kénytelenek lesznek "magasabb szintekhez" fordulni - jelentették be a diákszervezet képviselői szerda este. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt tartott sajtótájékoztatón Gyetvai Viktor, az FDP egyik alapítója elmondta: utolsó reményként a "fiatal demokraták" vezetőjéhez, Orbán Viktorhoz fordulnak segítségért.

- Ha Orbán Viktor részt vett a magyar rendszerváltásban, most segítse a fiatalokat az oktatási rendszerváltásban. A minisztériumban nem kíváncsiak a véleményünkre, ezért nyilvános vitára hívjuk a miniszterelnök urat, mint a minisztériumok irányítóját - fogalmazott Gyetvai. Szerinte a társadalmi párbeszéd alapja, hogy az ország vezetője nyilvános vitát vállaljon.

A diákok február 7-ig várják a kormányfő válaszát. Ha addig nem sikerül megállapodni egy előre egyeztetett feltételekkel megrendezett nyilvános vita időpontjában, február 23-án az FDP újabb nagyszabású megmozdulást szervez, amelyre várni fognak mindenkit, aki egyetért velük abban, hogy az országnak egy modernebb, igazságosabb, diákközpontúbb oktatási rendszerre van szüksége.

Megírtuk: Több ezren gyűltek össze január 19-én Budapesten az Alkotmány utcában, hogy tiltakozzanak az elavult oktatási rendszer ellen, és felhívják a kormányzat figyelmét: az elmúlt években bevezetett változtatások semmit sem javítottak a helyzeten. A középiskolások által szervezett demonstráción a diákok mellett tanárok, szülők, nagyszülők is részt vettek.

Az FDP képviselői olyan intézkedéseket várnak a kormánytól, amelyeket egy egyszerű jogszabály változtatással be lehetne vezetni. Követeléseik között egyebek mellett az szerepel, hogy a középiskolákban maximum 30, az általános iskolákban 25 tanóra legyen a heti kötelező óraszám, a tanévet semmilyen körülmények között se hosszabbítsák meg, tegyék lehetővé, hogy egy iskolai tanóra ne kezdődhessen reggel nyolc óránál korábban. Szeretnék elérni, hogy az első diploma megszerzésének költségeit mindenki számára az állam finanszírozza, s nem utolsó sorban követelik azt is, ne tiltsák meg a tanároknak és a diákoknak, hogy nyilatkozhassanak a sajtónak.

Lásd még: Folytatjuk! - Tüntettek a diákok a Kossuth téren (videó)