korrupció;Oroszország;Moszkva;Navalnij;

2018-02-22 06:31:00

Orosz politikusok bilincsben

Az orosz elnökválasztás közeledtével egyre keményebben lecsapnak a korrupcióba keveredett politikusokra. A Kreml tagadja, hogy ennek köze lenne a kampányhoz.

Az év eleji dagesztáni rendcsinálás után Moszkva világossá tette, hogy az ország más régióiban is megtisztítja a közéletet a korrupt vezetőktől. A dagesztáni minta, amelyet hivatalosan „káder-forradalomnak” titulálnak, megrengette az Észak-Kaukázus legnagyobb köztársaságát. Januárban letartóztatták Muszajevet, a főváros polgármesterét azzal a váddal, hogy törvénytelen módon biztosított földterületet egy magánvállalatnak, februárban korrupció gyanúja miatt az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat őrizetbe vette Gamidov kormányfőt két helyettesével együtt, és Moszkvába vitték őket. Az egészségügyi infrastruktúra terén elkövetett törvénysértések miatt egy sor vezető ellen eljárást kezdeményeztek. A vádlottak között van az oktatásért és tudományért felelős miniszter is. Az októberben Putyin által ideiglenesen kinevezett köztársasági elnök menesztette az egész kormányzatot. Az új kormányfő Tatárföld sikeres gazdasági minisztere lett, aki hazájában már bizonyította rátermettségét.

A Kreml gondoskodott arról, hogy a széles közvélemény elé kerüljön az ügy minden részlete. Feltették az internetre azt a videót, amely nemcsak Gamidov pompás villáját, a házkutatáskor megbilincselt politikust örökítette meg, hanem a villában talált fegyverkészletet, többek között egy Kalasnyikov gépkarabélyt és egy arany pisztolyt is.

A Kreml szóvivője nem hagyott semmi kétséget a felől, hogy az egész országra kiterjesztik a korrupt helyi vezetők elleni fellépést. Határozottan tagadják, hogy ennek bármi köze lenne a közelgő választáshoz vagy akár a politikához. Ez azonban nem hangzik túl meggyőzően, mivel Dagesztán az Orosz Föderáció gyenge láncszeme, nagy politikai és társadalmi viharokkal. Feltételezhető, hogy a többi kaukázusi köztársaság sem ússza meg. Rosszak az életkörülmények, nagy a bűnözés, a terroristák gyakran hátországuknak tekintik. De távolabbi vidékek is sorra kerülnek, vagy már kerültek is.

Az innen sokezer kilométerre fekvő Dél-Szahalini terület kormányzóját, Alekszandr Horosavint nagyösszegű kenőpénz elfogadása, többszöri megvesztegetés és pénzmosás miatt 13 évi szigorított börtöntelepen eltöltendő szabadságvesztésre és félmilliárd rubel megtérítésére ítélték. Még 2015-ben tartóztatták le, bilincsbe verve vitték Moszkvába, majd két év múlva állították bíróság elé. Felelősségre vonták és sok év börtönbüntetésre ítélték a miniszterelnökhelyettest, a mezőgazdasági minisztert és a kormányzó tanácsadóját is. A vád szerint 2009-től 20015-ig 522 millió rubel kenőpénzt fogadtak el vállalkozóktól. Horosavin dúskált a jóban, szenvedélyesen gyűjtötte a méregdrága órákat, gyűjteményében 195 darabot találtak, több mint 600 millió rubel értékben. Letartóztatása előtt is rendelt 36 millióért több órát. Négy 240 milliót érő lakása és hat 42 millió értékű autója volt, többek között egy Mercedes-Benz, egy Bentley Continental Gt és két Lexus. Ingatlanjai, 700 millió rubel készpénz és valuta, ékszerek egészítették ki a „kollekciót”. És mindez egy olyan ember kezében, aki a Moszkvától több mint tízezer kilométerre lévő vidéken nem volt képes megfékezni sem a példátlanul nagyfokú fiatalkorú bűnözést, sem saját polgárai javára fordítani a gazdag természeti erőforrásokat.

A mostani leleplezés hullám nem új jelenség. A legjelentősebb Alekszej Uljukajev volt orosz gazdaságfejlesztési miniszter vád alá helyezése volt 2 millió dollár csúszópénz elfogadása miatt. Ő volt az első hivatalban lévő kormánytag, aki ellen bűnvádi eljárást indítottak. Nyolc évi szigorított szabadságvesztésre ítélték. Hosszúra nyúlik azoknak a kormányzóknak a listája, akiket felelősségre vontak az elmúlt esztendőkben.

A szigorú ítéletek hatására tavaly jelentősen csökkent a hasonló esetek száma. Politológusok azonban a példaértékű ítéletektől nem remélik azt, hogy képesek lennének felszámolni a korrupciót. Ez olyan társadalmi és politikai jelenség, amelynek mélyek a gyökerei, és egy-egy leleplezéssel nem tárják fel annak valós okait.