Amnesty International;Emmanuel Macron;

2018-02-23 06:34:00

Bírálják Macron kabinetjét

Komoly bírálatot kapott az Amnesty Internationaltól Emmanuel Macron, akinek az év eleje óta hat százalékkal csökkent a népszerűségi mutatója. A szervezet megállapította: a francia köztársasági elnök távol áll attól, hogy példának tekintsék az emberi jogok terén. Az Amnesty érveire nem cáfolnak rá a menekültekkel kapcsolatos intézkedések jelentős szigorítását érintő tervek, amelyeket szerdán ismertetett a francia belügyminiszter. A kemény javaslatok szükségességét Gerard Collomb azzal indokolta, hogy Németországban jelentősen előretört a jobboldali radikális Alternatíva (AfD), amely egy felmérés szerint már a második helyért van versenyben a pártok rangsorában a szociáldemokratákkal. Kifejtette, bár Németország gazdasági szempontból erős lábakon áll, a bevándorlással kapcsolatos vita révén megerősödtek a szélsőséges erők.

Ami a francia kormány elképzeléseit illeti, fél éven belül kiutasítják az országból mindazokat, akik menedékkérelmét elutasították. A menedékkérők továbbra is megtámadhatják ugyan a döntést, az eljárást azonban az eddigi négy hét helyett kettő alatt le kell zárni. A kabinet úgy véli, „szabályozottabb” bevándorlásra és hatékonyabb menekültügyi politikára van szükség. A tervezetet áprilisban tárják a parlament elé. Nem kérdés, hogy el is fogadják, hiszen a törvényhozásban nagy többségben van Emmanuel Macron pártja.

A francia belügyminiszter kivívta nemcsak az Amnesty International, hanem több segélyszervezet, baloldali pártok, valamint az Államtanács haragját is. Ez utóbbi azt kifogásolta, hogy a kormány feltűnő gyorsasággal akarja keresztülvinni elképzeléseit. Ugyanakkor nem tetszik a javaslat a kabinet minden képviselőjének sem. Jean-Michel Clément, az LREM képviselője úgy véli, a törvény szövege nélkülöz mindenfajta emberséget. A francia menekültügyi hivatal, az OFPRA pedig hat év után először sztrájkot hirdetett, mondván: a menedékkérők egy része ezentúl aligha tudja érvényesíteni jogait. Legutóbb egyébként éppen két éve, 2016. március 7-én szigorították a francia bevándorlási törvényeket.

A franciákat az bőszíti fel, hogy sok olyan menedékkérő, akinek kérelmét más uniós országban utasították el (elsősorban Németországról van szó), náluk próbál szerencsét. Bár összességében 2017-ben kevesebb lett az EU-ba irányuló menekült, Párizs 17 százalékos emelkedést jegyzett fel.