tél;havazás;klímaváltozás;hideg;

2018-03-02 06:10:00

Még próbára tesz a tél

Rendkívüli - még az előző napokénál is nagyobb - hideggel kezdődött a meteorológiai tavasz. Csütörtök reggel az országban mínusz 15 fok volt az átlaghőmérséklet, de Baranyában még ennél is hidegebbet mértek (Sátorhelyen mínusz 24,6 fok volt). 55 éve ébredtek hasonló hidegre Magyarországon március első napján. 1963-ban Lentiben mínusz 27 fok volt.

A meteorológusok azzal próbálták nyugtatni a közvéleményt, hogy kissé melegszik az idő, de kiderült, a nehezén még nem vagyunk túl. Egy mediterrán ciklon ugyanis országos havazást hoz pénteken. A közlekedők számára különösen rossz hír, hogy ez néhol ónos esőre vált majd, tehát sokfelé fagyott utakra kell számítani. A Dunántúl szinte valamennyi megyéjére különböző fokú figyelmeztetéseket adtak ki.

Közben az is kiderült, hogy a nagy hidegben - hétfő óta - újra huszonegyen fagytak meg az országban. A Magyar Szociális Fórum adatai szerint többségük magára maradt idős, beteg ember volt, fűtetlen lakásokban éltek, s bár kórházba kerültek, de már nem tudtak rajtuk segíteni. Az áldozatok között olyanok is voltak, akik nyomorogtak, a február közepén lezárult szociális tűzifa juttatás keretében nem kaptak elég fűtőanyagot. A fagyhalál ezen a télen már összesen 185 ember életét követelte.

Tarlós István főpolgármester eközben arról számolt be, hogy a fővárosban mintegy hatezer férőhely van a komfortosított, biztonságos hajléktalanszállókon. Ezekben még mindig van hely - tette hozzá. Szerinte ma Budapesten csak az a hajléktalan nem részesül ellátásban, aki elutasít minden segítséget. A szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság is azt közölte, hogy a korábban megerősített hajléktalanellátási rendszer kiállta a próbát. Az utóbbi napokban 154 hajléktalan embert helyeztek el hajléktalanszállón, 33-an speciális szükségleteik miatt más típusú intézményben kaptak helyet. A fagyhalálok viszont arra utalnak, hogy még sincs minden teljesen rendben.

Veszélyek
A kutatók pesszimisták a klímaváltozás hatásai miatt. Aggodalmuk oka, hogy a globális felmelegedés károsítja a sarki örvényt, a kiterjedt viharrendszert, mely valamikor izolálta a fagyos északot. Szibériában például februárban a meleg légáramlat a hónap sok évtizedes átlagánál akár 35 °C-kal is magasabbra hevítette a levegőt. Grönlandon az idén eddig 61 óra telt el fagypont fölött, ami már most a háromszorosa a 2017-ben összesen mért fagymentes óráknak. Egy amerikai tudós úgy fogalmazott, aggódhatunk, további meglepetések jönnek, ha az ember továbbra is piszkálja a dühös fenevadat, a föld klímáját.