CIA;Gina Cheri Haspel;

2018-03-21 06:35:00

A kém, aki a kormánynak dolgozik

Ha az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség alkalmazottját valaki gyanútlanul megkérdezi, mi a foglalkozása, a szabályzat szerinti válasz – hacsak nem valamilyen fedőállást kell említeni -, az, hogy „a kormánynak dolgozom”.

Gina Cheri Haspel immár 33. éve dolgozik a kormánynak, még Ronald Reagan elnöksége alatt csatlakozott a „Céghez”. Végigjárta a kémszamárlétrát, igazgató-helyettesből őt jelölte most Donald Trump elnök a CIA igazgatójának. Ha a szenátus megerősíti, ő lesz az első nő ebben a pozícióban.

Nyilvánosan elérhető életrajza érthető okokból meglehetősen szikár. Számos külföldi fedett küldetést hajtott végre, több ízben a CIA helyi irodájának a vezetője, az amerikai szakzsargon szerint „állomásfőnöke” volt. Egyebek közt Közép-Európában, Törökországban és Közép-Ázsiában teljesített szolgálatot.

Ami miatt viszont egyes törvényhozói körökben felhördültek a jelölés hírére, az, hogy 2002-ben egy ideig ő irányította Thaiföldön a Macskaszem fedőnevű titkos börtönt, ahol az al-Kaida elfogott tagjait faggatták – és időnként kínozták.

Arra nincs bizonyíték, hogy Gina Haspel közvetlen utasítást adott volna például a vízbefojtást szimuláló vallatási módszer alkalmazására. A „waterboardig”-nak alávetett legismertebb terroristából, Abu Zubajdából még Haspel Thaiföldre érkezése előtt csikartak ki ezen a módon bizonyos értesüléseket.

Egy bizonyos Abdel Rahim al-Nasiri ugyanilyen módszerrel végrehajtott kihallgatása idején azonban már ő volt a Macskaszem parancsnoka. És tagadhatatlan az is, hogy a kínvallatásokról készített videófelvételeket Haspel semmisíttette meg, amikor már kitört a botrány Washigtonban. Kérdés persze, tehetett volna-e mást, erre ugyanis közvetlen hivatali felettese, José Rodriguez, a titkos műveletek igazgatója utasította.

Haspel karrierje a thaiföldi küldetés után tovább ívelt felfelé, 2013-tól ő maga vezette a titkos műveletek igazgatóságát, tavaly pedig Trump CIA-igazgatóhelyettest csinált belőle – ehhez a kinevezéshez nem kell szenátusi jóváhagyás. A képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus elnöke, Devin Nunes azt mondta róla: Gina éveken át szorosan együttműködött a kongresszusi bizottsággal, és számára meggyőző volt egyenessége, a hírszerző közösség iránti elkötelezettsége.