adathalászat;Mark Zuckerberg;Cambridge Analytica;

2018-03-27 20:30:00

Zuckerberg nem megy el a meghallgatásra

Mark Zuckerberg, a Facebook alapító vezérigazgatója nem kíván megjelenni a londoni alsóház illetékes bizottságának meghallgatásán, amelyen arról kérdeznék, hogy a Cambridge Analytica nevű brit-amerikai politikai elemző és tanácsadó cég miként használhatott fel több tízmillió Facebook-profilt a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban. Zuckerberg kedden közölte, hogy technológiai vagy termékfejlesztési ügyekért felelős helyettesét küldené Londonba.

A Cambridge Analytica egy volt alkalmazottja, Christopher Wylie azt mondta a CNN-nek, vállalata megsérthette a választási törvényeket, mert nem amerikai állampolgárok is dolgoztak a 2014-es időközi választási ciklus kampányaiban. Wylie, aki a botrányt kirobbantotta, azt állítja, az hogy a cég részt vett a 2016-os kampányban, annak ellenére történt, hogy két évvel korábban a törvénysértésre a vállalat amerikai ügyvédi cége két évvel korábban már figyelmeztette őket. De sem Trump kampányának főnöke, Steve Bannon, sem Rebekah és Robert Mercer, akik adományokkal látták el a republikánus pártot, sem Robert Nix, a Cambridge Analytica már felfüggesztett főnöke nem törődtek ezzel. A volt New York-i polgármester, Rudy Giuliani akkori cége írt egy emlékeztetőt Bannonnak, Rebekah Mercernek és Nixnek 2014 júliusában, amelyben rávilágított arra, hogyan tiltják el az amerikai törvények a külföldi állampolgárokat attól, hogy választással kapcsolatos tevékenységekben döntéseket hozzanak. A külföldi stáb, amelyet leginkább a CA londoni főhadiszállásáról küldtek, a politikai üzenetekre, és stratégiára specializálódott.

Az érintettek nem válaszoltak a CNN megkeresésére, hogy kommentálják Wylie állításait. Brendan Fischer a kampányok törvényességét vizsgáló központ igazgatója azt mondta, a külföldiek alkalmazásával kapcsolatban minden tényt meg kell vizsgálni, mielőtt a jogi következményekre kerül sor.