köztévé;MTVA;Süsü;közszsolgálatiság;

2018-04-06 14:13:00

A magyar közmédia menthetetlenül elbukott

Évi 80-90 milliárdot felszív a magyar közmédia, de cserébe nem ad az embereknek semmit, és ezt nem is leplezi: például a választási kampányban is csak a bíróság tudta képernyőre menedzselni az ellenzék jelöltjeit.

Már az is hatalmas kudarc, hogy a magyar televízió Süsü, a sárkány óta nem tudott olyan értéket létrehozni, amire büszke lehetne - egyebek mellett ez is elhangzott a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) konferenciáján, melynek résztvevői a közmédia jelenlegi helyzetéről, illetve egy "ideális" közszolgálati médiarendszer létrehozásának lehetőségeiről beszélgettek.

- Akár arról is beszélhetnénk, hogyan működhetne eredményesen a vízgazdálkodás a Szaharában - festette le a jelenlegi helyzetet Majtényi László. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke szerint a magyar "médiasivatagban" vannak ugyan független médiumok, ám ezekre ritkán fellelhető oázisokként kell tekinteni. - Közmédia pedig egyáltalán nincs. Kormányzati propagandamédia van a helyén - szögezte le. Úgy véli, Magyarországnak nagy szüksége lenne valódi közszolgálati médiára, ám ehhez jelentősen át kell alakítani a felügyeleti, irányítási és gazdálkodási rendszert. - Egy olyan országban, ahol emberek fagynak meg az utcán és kétmillió magyar ázsiai nyomorban él, nem engedhető meg, hogy számolatlanul szórják a milliárdokat - mondta. Túlzónak tartja, hogy a jelenlegi közmédia - ami ráadásul el sem látja feladatát - 80-90 milliárd forintból működik.

Hargitai Miklós MÚOSZ-elnök szerint egy civilizált országban az sem történhetne meg, hogy bíróságnak kelljen kimondania, jogsértő, ha a közmédia politikai műsoraiban, ráadásul választási időszakban csak a kormánypártok képviselői jelenhetnek meg. Mint mondta, a közmédia feladatai - mint a pártatlan és sokszínű tájékoztatás - ma jórészt ellátatlanok, és ez a médiahatóságnak fel sem tűnik. Megemlítette, hogy az elmúlt évben a MÚOSZ számos olyan megkeresést kapott, amelyekkel a panaszosoknak - ideális esetben - a médiahatósághoz kellett volna fordulniuk.

- A magyar közmédia elbukott, munkatársai megadták magukat. Senki nem volt, aki kijelentette volna: a közszolgálatiság nem az, ami most történik. Ehelyett arról szóltak a viták, ki mennyi végkielégítést kap - emlékezett vissza a fideszes hatalomátvétel időszakára Polyák Gábor. A Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint a közmédiában a decentralizálás mellett egy erős újságírói öntudat kialakulására is nagy szükség lenne. Felidézte a Mérték egy korábbi elemzését, mely szerint ha csak egyetlen médiumból tájékozódhatnak, minden ötödik magyar a közmédiát választaná. - Szinte hihetetlen, de az emberek nagy része bízik a jelenlegi közmédia hitelességében - mondta, hangsúlyozva: a fiatalabb korosztályt a jövőben már nehezebb lesz meggyőzni arról, hogy a közszolgálati médiumok nem csak propagandáról szólnak.

Az ellenzéki pártok képviselői közük egyedül Molnár Gyula, az MSZP elnöke ment el a konferenciára, ő arról beszélt, teljesen új médiaszabályozásra, a közmédia jelenlegi vezetőinek cseréjére lenne szükség. - A gyűlöletkeltést pedig, ami ma már nyíltan megjelenik a közszolgálati médiában, tiltani és büntetni kell - fogalmazott.