egészségügy;szegénység;Eurostat;

2018-04-09 16:25:00

Az ország háromnegyedének nincs pénze az egészségére

Miközben az Európai Unióban a háztartások 71 százalékának nem okoz gondot az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása, Magyarországon épp fordított a helyzet: négyből három magyarnak nincs rá pénze - írja a G7.

Az Eursotat az egészség világnapja alkalmából elevenítette fel egy 2017 végi kutatását. Eszerint 2016-ban az uniós állampolgárok 31 százaléka nagyon könnyen, 18 százaléka könnyen, 22 százaléka pedig viszonylag könnyen ki tudta gazdálkodni a szakorvosi konzultációk, kezelések, vényköteles gyógyszerek vagy fogorvosi vizsgálatok és kezelések költségét. Az egyes tagállamok között azonban elég komoly különbségek vannak.

Nálunk – az uniós közel egyharmaddal szemben – mindössze a lakosság 0,4 százaléka mondta azt, hogy nagyon könnyen össze tudja szedni ilyen szolgáltatásokra a pénzt.

A megkérdezettek 74 százaléka úgy nyilatkozott, hogy gondot okoz számára ezeknek a kiadásoknak a fedezése - ennél magasabb arányt kizárólag Görögországban mértek, igaz ott 90 százalékot.

A magyar számokat két dolog mozdíthatta el ennyire negatív irányba: a hálapénz rendszere, és az, hogy a rengeteg problémával küzdő állami egészségügy helyett egyre többen kényszerülnek a magánszektort választani. Míg azonban Nyugat-Európában ez utóbbi nem jelent gondot, addig Magyarországon ezt nem tudjuk kifizetni.

A teljes cikk itt olvasható.