Tesla;

2018-04-13 07:40:00

Nagy bajban a Tesla

Meggyűlik az amerikai autógyár, a Tesla baja azzal az amerikai hatósággal, amely az önműködő autók által okozott baleseteket vizsgálja ki.

Március végén, Kalifornia államban történt az a baleset, amely pesszimistább jóslatok szerint akár padlóra küldheti a céget, mivel részvényei azóta valósággal zuhantak. Egy gépkocsi a Mountain View 101-es autópályán az elválasztófalnak csapódott, majd két másik gépkocsival ütközött. Ezután felgyulladt a Tesla Model X, a 38 éves sofőr életét vesztette. Az elhunyt családja pert indított Elon Musk vállalata ellen. Kiderült, hogy az Autopilot funkció be volt kapcsolva, így ismét felmerült a kérdés: elég biztonságosak-e a méregdrága önműködő gépkocsik.

Az esettel az amerikai közlekedésbiztonsági szervezet, az NTSB kezdett foglalkozni, amely elsősorban légikatasztrófák után szokott vizsgálódni. Bár a Tesla már hónapokkal korábban megállapodott a hivatallal abban, együttműködik minden baleset feltárásában, az NTSB csütörtökön este azt közölte, kizárja a tragédia felgöngyölítéséből az amerikai autógyárat. Igaz, előtte a Tesla is felmondta a megállapodást, ami arra utal, teljesen elmérgesedett a viszony Elon Musk vállalata és az NTSB között. Az autógyár erre bejelentette, panaszt emel a Kongresszusnál.

A vita abból fakad, hogy a Tesla információkat tett közzé a vizsgálatról, miközben a megállapodás szerint ezt nem lett volna szabad. A cég azt közölte, hogy a sofőr idézte elő a tragédiát, egyértelműen ez derült ki a megállapításokból. A hivatalos közlemény szerint a sofőr az ütközés előtt kapcsolta át önvezető módba az autóját, a becsapódás előtt hosszú másodpercekig nem fogta a kormányt. A cég azt is elárulta, hogy a baleset előtt a sofőrnek 5 másodperc, illetve 150 méter állt rendelkezésére, hogy észrevegye a betontömböt és elkerülje a balesetet. A család azonban nem fogadta el a magyarázatot, szerintük a navigációs rendszer hibája idézte elő a tragédiát, mert az önvezérlő oldalra húzott.

A közlekedési hatóság erre bejelentette: a Tesla törvénytelenül hozott nyilvánosságra információkat. Ez pedig „hamis következtetésekhez” vezethet – állapította meg az NTSB. A Tesla azzal replikázott, a megállapodás teljesíthetetlen követeléseket tartalmaz, mert ez azt is jelenti, hogy több mint egy évig semmiféle információt sem közölhetnek az autopilótáról. Elon Musk pedig annak a véleményének adott hangot, hogy az NTSB csak a szenzációhajhászással van elfoglalva, s nem a biztonsági kérdésekkel törődik.

A Teslának azonban nem ez az egyedüli gondja. A cég nagy reménységének tartott Model 3 előállítása ugyanis a vártnál lassabban halad, így azok, akik már előjegyezték, 6-9 hónapos késéssel juthatnak hozzá, ami aligha tesz jót a vállalat hitelének. Elon Musk azt közölte, aggodalomra semmi ok, mindenki hozzájut a kocsijához, s a több százezernyi előrendelésből csak néhányat kellett törölni.