Figyelő;listázás;

2018-04-14 07:01:00

Sok ezren a listázottakkal

Óráról órára többen vállalnak szolidaritást a Figyelőben lajstromozott tudósokkal, civilekkel, jogvédőkkel. Az eljárást az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége is elítélte.

Szolidaritásból és tiltakozásuk több mint ötezer magánember iratkozott fel lapzártánkig a change.org nevű oldalon az önkéntes Soros-listára azok után, hogy a kormányszócsővé silányított Figyelő listát közölt azokról, akik szerintük „Soros zsoldosai”. A listára – mint arról már írtunk – CEU-s tanárokat, ismert tudósokat, jogvédő civil aktivistákat, újságírókat, a civil szervezeteknél dolgozó, nem közszereplő, adminisztratív dolgozók, de halottak is felkerültek.

A lap eljárása az Egyesült Államok budapesti nagykövetségét is lépésre késztette: pénteken Twitteren üzenetben ítélte el a Figyelő listáját. "Civil társadalom = átlagemberek, akik azért dolgoznak, hogy az országuk jobb legyen. Az Egyesült Államok elítéli a Figyelő kísérletét, hogy megfélemlítse ezeket az állampolgárokat." – írta a nagykövetség.

A megtámadott civilek, tanárok mellé állt a Corvinus Egyetem egy egész tanszéke is. „Megvédjük a Budapesti Corvinus Egyetem érintett kollégáit, Csaba Lászlót, Chikán Attilát és Kornai Jánost, akik nemcsak a magyar közgazdasági szakma ikonjai, de nemzetközi szinten is a legkiválóbbak közé tartoznak"- szögezte le az Összehasonlító és Intézményi Gazdaságtan Tanszék közleménye. A tanszék kiállása kapcsán meg kell jegyezni: a Corvinus rektorának Lánczi Andrásnak a fia, Lánczi Tamás, a feketelistázó kormánylap főszerkesztője. És érdemes felidézni azt is: Chikán Attilát könnyeivel küszködve beszélt arról: "Kornai Jánossal egy listára kerülni nekem mindig nagy élmény lesz." Tiltakozott a Stádium 28 Kör is, amely szerint az MTA számos tagját, külső tagját és köztestületi tagját súlyos sérelem érte. "A cikk sugallatával ellentétben, a CEU és a civil szféra munkatársai semmilyen törvénytelenséget nem követtek el; tudományos munkájuk mellett legfeljebb éltek demokratikus véleményalkotási jogukkal." – írták.

Hanák András, a 21 éve halott, mégis a feketelistára tett Hanák Péter fia arra szólította fel a lista készítőit, hogy hagyják csak ott az apja nevét. „ Jó emlékezni arra, hogy Hanák Péter a kilencvenes évek elején több gondolkodó fővel együtt, így George Soros támogatóval közösen, alapították meg a CEU történelemtudományi tanszékét.”

Ráadásul péntekre a 444.hu kiderítette, hogy a Soros-listánk az alapja is hazugság. Orbán Viktor miniszterelnök korábban arról beszélt, és most a Figyelő is azzal vezette fel a listáját, hogy Sorosnak „kétezer zsoldosa” van Magyarországon.

Erről a számról Tracie Ahernnel a Soros Fund Management volt pénzügyi vezetője beszélt egy a kormánylap Magyar Idők által is idézett hangfelvételen. Csakhogy a felvételből az is kiderül: a volt pénzügyi vezető szerint „világszerte dolgozik ennyi ember az alapítványoknak. Magyarországon viszont mindössze 174-en.

A várhatóan óriási, tízezres hétvégi civil kormányellenes tüntetés elé időzített Figyelő-lista ráadásul a jelek szerint nem egy véletlen Figyelő-akció. A kormánypropagandáért felelős Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnökséget vezető miniszter a kormányportál origo.hu-nak adott pénteki interjúban a civilellenes „Stop Soros” törvényjavaslatról úgy fogalmazott: „nem kiüresíteni, hanem bővíteni kell.” Közben kormánypárti 888.hu főszerkesztője, G. Fodor Gábor a mandiner.hu-nak többek között arról beszélt: „Harcosok vagyunk, ez nem szégyen” (...) „ha kell, akkor késlekedés nélkül lövünk”.

Célkeresztben

„Megijedni nem kell, de komolyan kell venni igen” – mondta el a listáról Zádori Zsolt a Helsinki Bizottság szóvivője. „Ahogy szétnézek, nem látok idebent riadt arcokat” - tette hozzá. Zádori felemlegette, hogy csütörtök óta, egy nap alatt 1600-an csatlakoztak a Helsinki Bizottságot pártoló facebook-csoporthoz. Ugyanakkor Zádor Zsolt hangsúlyozta, hogy az ilyen lista cseppet sem veszélytelen. „Az illiberális világban, Oroszországban és másutt is készültek ilyen listák és az oda felkerülőket idővel atrocitások sőt, halálos merényletek is érték, így Oroszországban is a Helsinki Bizottság több tagját is megölték. Az ilyen listák gyakorlatban kilövési engedélyként működtek ott

– Én nem tudom komolyan venni ezt a listát. Azt sem gondolom, hogy megfélemlítő, inkább ízléstelennek tartom – nyilatkozta a Népszavának Ujlaky András, aki az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) munkatársaként került fel a kormánypárti lap "Soros emberei" listájára. Ujlaky a CFCF kuratóriumi elnökeként több mint egy évtizede küzd közösségi és jogi eszközökkel azért, hogy a hátrányos helyzetű, főként roma tanulók minőségi oktatáshoz juthassanak. Az Alapítvány épp ezen a héten nyert meg egy 2009-ben indult pert az Emberi Erőforrások Minisztériuma ellen, a bíróság egyebek mellett ötvenmilliós közérdekű bírság megfizetésére, országos deszegregációs terv elkészítésére kötelezte a minisztériumot cigány gyerekek jogtalan iskolai elkülönítése miatt. – A munkánk átlátható, törvényes. Sokszor épp azokat emlékeztetjük a törvényességre, akik nem akarják betartani a jogszabályokat – mondta Ujlaky.

– Megdöbbentünk, hogy szervezetünk munkatársait ilyen összefüggésben jelenítette meg a Figyelő cikke – mondta Bognár Katalin. A Menedék Migránsokat Segítő Egyesület szakmai vezetője – aki maga is szerepel a listán – úgy véli, munkatársaikat kiszolgáltatottá teszi ez a helyzet. – Abban a pillanatban, hogy a lista miatt bármely kollégánkat valamilyen atrocitás éri, megtesszük a szükséges jogi lépéseket – mondta.

A Menedék 23 éve foglalkozik Magyarországra érkező külföldiek szociális megsegítésével. Legelőször a Délszláv háború borzalmai elől menekülőket segítették. Bognár Katalin – aki a kezdetektől részt vesz az Egyesület munkájában – úgy látja, a Figyelő listája paradox helyzetet teremtett, hiszen számos állami intézménnyel szakmai együttműködésben dolgoztak és dolgoznak együtt, és eddig nem érzékelték, hogy bárhol is "ellenségként" tekintenének rájuk.

– Nyolc éve a kormány még fontosnak tartotta a munkánkat, a Nemzeti Társadalmi Felzárkóztatási Stratégiában pozitív példaként említettek minket, a mi segítségünkkel épülhetett ki a Roma Szakkollégiumi Hálózat – Dinók Henriett, a Romaversitas Alapítvány igazgatója. Az Alapítvány munkatársai roma középiskolásoknak segítenek abban, hogy minél többen érettségit szerezzenek, továbbtanuljanak, elhelyezkedjenek a munkaerőpiacon. – Eddig csak olyan jelzéseket kaptunk, hogy szükség van a munkánkra, a Figyelő cikke ezért kissé összezavaró – tette hozzá.