nyelvoktatás;hallgatóhiány;

2018-04-19 07:00:00

Egyetemi vésztervek hallgatóhiány miatt

Gazdaságilag is nehéz helyzetbe hozza az egyetemeket az, hogy egyre kevesebb diák kerül be a felsőoktatásba. Van olyan intézmény, ahol már válságprogram készül.

Sokaknak elérhetetlen a felsőoktatás

Fotó: Molnár Ádám

Fotó: Molnár Ádám

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is éppen hogy csak meghaladta a 100 ezret a felsőoktatásba felvételizők száma, a felvi.hu adatai szerint a tavaszi felvételi eljárásban összesen 107 695-en jelentkeztek. Ez nagyjából megfelel a 2012-2017 közötti adatoknak, ezekben az években mindig 100-110 ezer között volt a jelentkezők száma. Lényeges változás a 2010-2011-es évek adataihoz viszonyítva figyelhető meg, ekkor még 140 ezren próbáltak egyetemre, főiskolára bekerülni. Vagyis jól látszik, működik az Orbán-kormány felsőoktatási politikája: az államilag támogatott férőhelyek csökkentése, több képzés megszüntetése, az egyes szakokra felvehető hallgatók számának maximalizálása érezteti hatását.

A jelentkezési adatok akkor válnak igazán érdekessé, amikor már azt is látjuk, a továbbtanulni szándékozó diákok közül mennyit vesznek fel. Az idei évre vonatkozó számokra nyár végéig még várni kell, ám az elmúlt évek adatainak vizsgálatából nagyjából kikövetkeztethetjük, mire számíthatunk. Tavaly összesen 72 ezer diákot vettek fel (106 ezer jelentkezőből), 2016-ban pedig 74 ezret (ekkor 111 ezren jelentkeztek). Az egyetemre bejutó diákok száma a korábbi években is végig 70-80 ezer között mozgott, kivéve az átalakítások előtt: 2010-2011-ben (pótfelvételivel együtt) még 109 ezren nyertek felvételt, többen, mint amennyien most összesen jelentkeztek. 2010-ben még 69 ezren tanulhattak állami támogatással, 2017-ben már csak 57 ezren.

A képzési területek népszerűségi listáján továbbra is a gazdaságtudományok és a műszaki képzések vezetnek, ezekre adták be a legtöbb első helyes jelentkezést. Népszerűek még az informatikai, az orvosi és a pedagógus képzések is. A szakok közül a gazdálkodási és menedzsment, valamint a mérnökinformatikus áll az első két helyen, harmadik az ápolás és betegellátás. A felvi.hu kiemelte a gyógypedagógus-képzést is, amire a tavalyi adatokhoz képest 10 százalékkal többen jelentkeztek. A ponthatárok, a felvételi eredmények kihirdetésének tervezett dátuma július 25.