MSZP;párbeszéd;

2018-04-19 07:10:00

Együtt marad az MSZP és a Párbeszéd

Együtt, szövetségben megyünk tovább. Mindenki ezt akarja – így kommentálta lapunknak az MSZP egyik leköszönő elnökségi tagja azt, hogy a szocialisták és a Párbeszéd frakciószövetségben politizál majd az Országgyűlésben. Az erről szóló döntést Karácsony Gergely zuglói polgármester, a Párbeszéd társelnöke jelentette be tegnap, közölve azt is, hogy a frakciószövetség vezetőjének Tóth Bertalant választották meg. A döntés nem számít meglepetésnek, hiszen Tóth eddig is ezt a posztot töltötte be az MSZP-ben, ráadásul Molnár Gyula lemondott pártelnök és vele együtt a leköszönő szocialista elnökség is őt ajánlotta korábban a frakciónak. Tóth egyébként a szocialisták elnöki posztjáért is indulhat, információnk szerint komolyabb eséllyel, mint Kunhalmi Ágnes fővárosi elnök, erről azonban az MSZP választmánya és kongresszusa dönt majd.

A frakciószövetség megszületése már biztos, de az továbbra sem eldöntött, hogy ez a gyakorlatban mit jelent majd. Arra a felvetésre például, hogy önálló frakciója lesz-e az MSZP-nek és a Párbeszédnek, Tóth Bertalan azt mondta, a jogi részletekről hétfő reggelig döntenek. A kérdés az, hogy az országgyűlésben egy nagy, vagy két különböző frakcióban dolgozunk-e együtt, mindkettőnek van előnye és hátránya is. Az viszont biztos: a parlamenti munkát együtt képzeljük el, sőt az önkormányzati- és az EP-választásra is közösen készülünk majd – mondta lapunknak Tóth Bertalan.

Tóth szerint a parlamenti munkában képviselni fogják azokat a választókat, akik az MSZP-Párbeszédre szavaztak, illetve azt a 2,5 millió embert is, akik változást akarnak. – Nyilvánosságra hozunk minden, a "maffiaállammal" kapcsolatos információt, és élünk majd képviselői jogainkkal, ha bárki védelemre szorul – hangsúlyozta a frakciószövetség vezetője.

Maga Karácsony Gergely, egyébként – hiába volt miniszterelnök-jelöltként az MSZP-Párbeszéd lista vezetője – nem ül be a parlamentbe, még a választás után úgy nyilatkozott, hogy a mandátum helyett inkább a zuglói polgármesterség folytatását választja. A Párbeszéd másik társelnöke, Szabó Tímea az óbudai egyéni választókerületből jutott be az Országgyűlésbe, míg Tordai Bence szóvivő listás mandátumot szerzett. Tordai azonban a szerdai bejelentésen nem vehetett részt, hiszen Kövér László fideszes házelnök, még 2017-ben örökre kitiltotta őt a parlamentből és a Képviselői Irodaházból.

– Szomorú vagyok: hiába lettem országgyűlési képviselő 700 ezer ember akaratából, Kövér László nem vett le a feketelistájáról, így szerdán sem jutottam be a Képviselői Irodaházba. Lehet még ezt játszani pár napig, de aztán vége a dacoskodásnak, és győz az emberek akarata Kövéré felett – fogalmazott Tordai. Kövér egyébként azért tiltotta ki örökre a politikust, mert Orbán Viktor miniszterelnök ajtajára több feliratot is kiragasztott, például azt, hogy "Putyin-csicska", "hazaáruló".

Arról, hogy melyik párbeszédes politikus kapja meg Karácsony Gergely mandátumát még nincs döntés, de a legesélyesebb aspiráns V. Naszályi Márta, aki a belvárosi választókörzetben visszalépett az LMP-s Csárdi Antal javára. V. Naszályi lapunknak azt mondta: a taggyűlésük iránymutatása szerint őt illeti majd a mandátum, de a végső szót a Párbeszéd elnökségének kell kimondania.

Tóth Bertalan szerint ha marad "a pökhendi stílus", a hatalommal való visszaélés a kormánypártok részéről, akkor az ellenzéki pártoknak beszélniük kell arról, hogy részt akarnak-e venni a parlament munkájában. A parlamenti munka bojkottját ugyanakkor csak az összes ellenzéki párt egyetértésével tartja elképzelhetőnek.