Angela Merkel;Emmanuel Macron;EU megújítása;

2018-04-19 16:58:00

„Nyílt vitára van szükség, amely kompromisszumhoz vezet”

Elengedhetetlen az Európai Unió reformja, ennek mikéntjéről azonban nem mindenben egyezik Emmanuel Macron és Angela Merkel véleménye.

Nem hozott áttörést a francia köztársasági elnök és a német kancellár berlini találkozója. Sok kérdésben egyetértettek ugyan, de sokban nem. Bár már hónapokkal korábban kívántak egyeztetni az Unió jövőjéről, az elhúzódó német kormányalakítás miatt ez csak csütörtökön történt meg.

Merkel kifejtette, a véleménykülönbségek ellenére az év közepéig közös álláspontot akarnak kidolgozni az EU reformjára. „Nyílt vitára van szükség, amely kompromisszumhoz vezet” – fejtette ki. A kancellár utalt arra, hogy csak együtt érhetik el céljaikat. A legfontosabb reformokra az európai menekültügyi politikában, a közös külpolitikában, a gazdasági és valuta-, illetve bankuniót érintő kérdésekben van szükség. Elsősorban ez utóbbiban akad több olyan pont, amelyben nem egyezik Párizs és Berlin véleménye.

Macron a sajtóértekezleten kiemelte, szolidaritást várnak el a tagállamoktól a menekültek befogadása kapcsán. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy a tagországoknak el kell fogadniuk a menekültek kvóták szerinti befogadását. Kifejtette, elengedhetetlen a külső szolidaritás is, amely az Európai Unió külső határainak megerősített védelmét jelenti. A francia elnök szerint Európa válaszút előtt áll. „Az európai kaland egy egyedülálló szakaszánál tartunk” – fejtette ki. Hozzátette, a világ kihívásai Európa szuverenitását teszik próbára. Macron sajtóértekezletén, csakúgy mint keddi, az Európai Parlamentben elhangzott beszédében, óva intett a nacionalizmus térnyerésétől.

Az Uniót érintő kérdések mellett szót ejtettek a szíriai válságról is, valamint az EU-nak az Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz fűződő viszonyáról. Azért is roppant időszerű a téma, mert jövő héten mindkét vezető politikus Donald Trump amerikai elnöknél vizitál.

Azok, akik átfogó javaslatokat vártak a csütörtöki berlini találkozótól, csalódottan állapíthatták meg, hogy a nagy bejelentések elmaradtak, s elhalasztották az Európa, illetve az eurózóna sorsát is alapjaiban meghatározó reformok bejelentését. Körvonalazódott az is, hogy egyelőre még csak abban sincs egyetértés, a változtatásokhoz szükséges-e az Európai Unió alapszerződésének módosítása, vagy sem.

Angela Merkel azért nem akarja elsietni a reformokat érintő kérdéseket, mert pártjában, a kereszténydemokrata CDU-ban általában kétkedéssel, csekély lelkesedéssel fogadták Macron szeptemberben, illetve kedden hangoztatott átfogó javaslatait. Macron e bírálatokra adott válaszaként értékelhetjük azt a kijelentését, amely szerint most az a fontos, hogy közös célokat fogalmazzanak meg, s nem az, miként jussanak el a célhoz. A francia elnök korábban már több konkrét javaslatot is megfogalmazott, szerinte szükséges a bankunió, az euróövezet közös költségvetése, valamint az eurózónának egy közös pénzügyminiszterre lenne szüksége.

A két politikus megállapodott abban, hogy június végén újabb találkozón egyeztetnek a konkrét reformjavaslatokról.