gyilkosság;Gyárfás Tamás;Fenyő János;bűnrészesség;

2018-04-20 17:05:00

Gyárfás Tamás: áldozata vagyok ennek a szörnyűségnek

Áldozata vagyok ennek a szörnyűségnek, soha még a gondolata sem merült fel bennem, hogy Fenyő Jánossal vagy bárki mással szemben erőszakosan lépjek fel – közölte Gyárfás Tamás nem sokkal azután, hogy Budai Központi Kerületi Bíróság lakhelyelhagyási tilalmat írt elő számára.

A Fővárosi Főügyészség szerint megalapozott a gyanú, hogy 1998-ban az egykori úszószövetségi elnök ölette meg Fenyő János médiavállalkozót. A kormányközeli Pesti Srácok korábbi információi szerint egy hangfelvétel a fő bizonyíték, amin állítólag az hallható, amint Gyárfás Tamás Portik Tamással beszélget a Fenyő-gyilkosságról.

A bíróság szerint a bűncselekmény súlya, illetve Gyárfás Tamás anyagi helyzete indokolttá tesz valamilyen kényszerítő intézkedést, azonban végül nem az ügyészség által indítványozott házi őrizetet rendelték el, hanem lakhelyelhagyási tilalmat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy – ha elutasítják ügyvédje, Bánáti János fellebbezését – Gyárfás Tamás nem hagyhatja el Budapestet, hetente négyszer jelentkeznie kell a kerületi rendőrségen, és nyomkövető készüléket is viselnie kell. A bíróság nem jogerős határozata egy hónapra rendelte el a lakhelyelhagyási tilalmat.

Gyárfás Tamás a Fővárosi Törvényszék Fő utcai épületében tartott több mint kétórás tárgyalás után elismert, hogy az ellene bizonyítékként felhozott hangfelvételen Portik Tamással beszélgetett, azt azonban nem tudja, hogy milyen körülmények között rögzítették a felvételt. A hanganyagon hallható beszélgetésből sem ő, sem ügyvédje nem akart idézni, azt azonban Bánáti János hangsúlyozta, hogy szerintük „hevenyészett” és „összevágott” a felvétel. Azt is megjegyezte, hogy ahhoz, hogy elítéljék, „sokkal sokkal erősebb” bizonyítékra lesz szükség, bűncselekményről pedig csak akkor beszélhetünk, ha bizonyítható: Portik Tamás rábírta Jozef Rohácot, hogy ölje meg Fenyő Jánost. Gyárfás Tamást ugyanis jelenleg a felbujtó felbujtásával gyanúsították – emlékeztetett.

Az ügyvéd jelezte: az ügyész semmilyen bizonyítékot nem adott át, arra hivatkozva, hogy ez veszélyeztetné a nyomozást.

Az eseményeket felidézve Bánáti János elmondta, két alkalommal próbálták megzsarolni Gyárfás Tamást. Az első alkalommal egy férfi személyesen kereste fel, átadott neki egy leiratot és azt mondta neki: „katasztrófa lesz”. A második alkalommal, tavaly ősszel valaki becsúsztatott egy borítékot Gyárfás Tamáshoz, ebben pedig már maga a hangfelvétel volt. Az egykori úszószövetségi elnök állítása szerint másnap átadta a hatóságoknak a hanganyagot, azonban a rendőrségnek ekkor már feltehetően tudomása volt erről, mert tavaly ősz óta nem feljelentőként, hanem védett tanúként hallgatták ki Gyárfás Tamást. Azt nem tudni, mit akartak elérni a zsarolók, Gyárfás állítása szerint ugyanis, „odáig nem jutottak el”, hogy a követelésekről is beszéljenek.

A sportvezető állítása szerint a kihallgatások miatt rendszeresen jelentette a rendőrségnek, ha külföldre ment, mert ezt „erkölcsi kötelességének” érezte. A zsarolásos ügyben azonosítania kellett egy bizonyos „Imre” nevű férfit, akinek az elfogását úgy időzítette a rendőrség, hogy itthon legyen Gyárfás Tamás is.

Az egykori úszószövetségi elnök arra a kérdésre sem akart válaszolni, hogy szerinte miért csak hónapokkal később gyanúsították meg, ha már korábban is ismert volt ez a hangfelvétel. Gyárfás Tamás azt ugyanakkor elmondta, hogy a készenléti rendőrség állította őt elő. – Kérdezték tőlem, hogy milyen érzés volt ez az elmúlt három nap. Nem a történések viseltek meg, hanem a szégyen. Képzelje el, hogy vezet egy autót, megállítják, kiszáll és rátesznek egy bilincset, az emberek pedig nézik – idézte fel az elfogásának körülményeit. Azt is megjegyezte, hogy a rendőrségen tisztességesen és korrektül bánnak vele.

Bánáti János azt mondta, Gyárfás Tamás már 20 éve olvassa az arról szóló híreket, amelyek összefüggésbe hozzák őt és a Fenyő-gyilkosságot. Ennek ellenére soha nem akart megszökni, pedig számtalan alkalommal ment külföldre – fogalmazott.

Gyárfás Tamás egyébként csütörtökön egyeztetett a FINA és a LEN vezetőivel, akik – állítása szerint – arról biztosították, hogy bíznak benne.

Bánáti Jánost kérdezték a dr. I. S. P. volt főügyész gyanúsítotti kihallgatásával kapcsolatban is, ám ezt sem kívánta kommentálni.