ellenzék;kormányalakítás;

2018-04-25 07:02:00

Akadálypálya a parlamentig

Nem sikerült megegyezni az ellenzéki pártoknak és a Fidesznek a parlamenti tisztségek elosztásáról. Egyelőre a kormányalakítás kapcsán is több a kérdés mint a válasz.

– Huszonhét pontból álló feladatsoron megyünk végig, ebbe beletartozik a parlament vezető-tisztségviselőinek kijelölése, illetve a parlament bizottságainak összetétele is – tájékoztatta lapunkat Varju László, aki a DK képviselőjeként vett részt az országgyűlés alakuló ülésének előkészítő tárgyalásán.

A politikus szerint az ellenzék folytatja azt az egységes és "kreatívnak" bizonyuló egyeztetési módot, amelyet először hétfőn gyakoroltak. Ennek ugyanakkor ellentmondott Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke, aki úgy fogalmazott a tegnapi tárgyalásról: "Mi jobban kijöttünk az ellenzékkel, mint ők egymással". A Fidesz delegációjának vezetője szerint ellenzéki kérésre tették át ma délután egy órára az egyeztetést, a kormánypártok ugyanis szerinte az ellenzék számarányához képest méltányos javaslatot tettek a struktúrára és a tisztségek elosztására. – Jó esély van arra, hogy szerdán megállapodás jöjjön létre – mondta Gulyás.

Farkas Gergely másképp látja, szerinte a tárgyalások tovább is elhúzódhatnak. A Jobbik frakcióvezető-helyettese lapunknak azt mondta, megállapodtak a többi párttal, hogy csak a végleges egyezséget közlik a nyilvánossággal.

Miközben az ellenzék és a kormányoldal az alakuló ülést próbálta előkészíteni, kedden tovább folytatódtak a találgatások a május 8-án felálló új kormány összetételéről is. Kiderült, hogy Fazekas Sándor nem vállal miniszterséget az új kabinetben. Az eddigi agrárminiszter a kormánylap Magyar Időknek jelentette be, hogy utódját már kijelölték, személyéről hamarosan a miniszterelnök ad tájékoztatást. Az már hétfőn biztossá vált, hogy Balog Zoltán távozik az Emberi Erőforrás Minisztérium éléről. Az Origónak adott interjúban ugyanis azt mondta, tett néhány javaslatot Orbán Viktor kormányfőnek az Emmi átalakítására, de a kormányfő ezeket nem támogatta, ő pedig ebben a struktúrában nem kívánta folytatni a munkát. A miniszterelnök ezért a Fidesz pártalapítványának, a Polgári Magyarországért Alapítványnak a vezetését bízta rá, ennek egyébként jelenleg is Balog az elnöke.

Úgy tudni, három utódot ajánlott maga helyett a távozó humán miniszter a kormányfőnek: Palkovics László oktatásért felelős államtitkárt, Kásler Miklóst, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatóját, illetve Novák Katalint. Lapunknak Kásler a kérdésre, hogy miniszterjelöltje-e az új kormánynak csak annyit mondott: az ő neve rendre föl szokott merülni, de jelen pillanatban nem mondhat semmit. Várjuk ki végét!– tette hozzá.

Balog Zoltán ajánlott személyei mellett a Kórházszövetség most zajló konferenciáján résztvevők között erősen tartja magát az a verzió is, hogy az említetteken kívül számolni kell még Lázár János leköszönő miniszterelnökséget vezető miniszter esetleges megbízásával is.

Ha mellette döntene a kormányfő, Novák Katalin akkor sem maradna feladat nélkül, mert az új kormányzati struktúrában a tárcák fölött továbbra is működnének az úgynevezett kormányzati kabinetek. Az elmúlt ciklusban ebből kettő volt – a gazdasági, és a stratégiai. Ezek a különböző tárcák és a kormány közötti döntés-előkészítő és olykor ügydöntő fórumok is voltak. A jövőben ezekből kettő helyett négyet, a gazdasági-, a humán-, a stratégiai-, és a külgazdasági kabinetet működtetnének. Úgy tudjuk, a humán kérdésekkel foglalkozót vezetné Novák Katalin, akinek ezen belül is kiemelt feladata lenne a család- és ifjúsági ügyekkel kapcsolatos döntések előkészítése, felügyelete.

Volt aki úgy fogalmazott: valójában senki nem tud semmit, nagyon valószínű, hogy a miniszterelnök fejében van csak meg a struktúra és az ehhez tartozó miniszteri lista. Orbán Viktortól egyébként sem áll távol, hogy egy-egy névvel manipulálja az embereit.

Az atv.hu információi szerint Gulyás Gergely lehet a kormánykommunikáció arca, ő állhat majd a mikrofon mögött a megújult kormányinfókon, ezzel "új szín, új hang" jelenik majd meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kormányinfók intézménye sem szűnik meg.

Botka háttérben marad
Nem vállal szerepet a megújulás előtt álló MSZP-ben Botka László – erősítették meg lapunknak Szeged polgármesterének környezetéből a b1.blog információját. Botka a szocialisták Csongrád megyei elnöki posztjára sem jelölteti magát, pedig ezt a pozíciót 2000 óta ő töltötte be a pártban. Információnk szerint az MSZP-ből a szegedi polgármester egyelőre nem lép ki.
Jöhet az ellenzéki kerekasztal

Az MSZP-Párbeszéd legfontosabb javaslata az LMP által kezdeményezett egyeztetésen az ellenzéki kerekasztal létrehozása volt. A javaslatot a szocialisták korábbi frakcióülésén többek között Burány Sándor vetette fel. Az MSZP-s politikus, – aki a Párbeszéd-frakciójában fog dolgozni az országgyűlésben – kérdésünkre elmondta: a kerekasztalnak a teljes ellenzék részvételével kellene megalakulnia. – Az Orbán-rendszer lebontásra érdekében szerveződnék és nyilván nem a szakpolitikai elképzelésinket kellene összehangolni, hiszen ezekben úgysem lenne egyetértés – mondta Burány.

A parlamenti képviselő kérdésünkre konkrét példát is említett, arra vonatkozóan, hogy mit érhet el a tervezett kerekasztal. – A Horn-kormány, annak idején 72 százalékos többsége birtokában önkorlátozást alkalmazott. Előírta, hogy egy új alkotmány előkészítésének szabályairól szóló országgyűlési határozat elfogadásához, vagyis magának az alkotmányozásnak az érdemi előkészítéséhez az országgyűlési képviselők négyötödének szavazata szükséges. Orbán Viktornak esze ágában sincs korlátoznia magát, de erélyes ellenzéki fellépéssel, azaz ha összekötjük a parlamenten belüli és kívüli ellenzéket, a kettő együtt már talán kifejthet akkora nyomást, amely meghátrálásra kényszeríthetné a hatalmat – fogalmazott Burány.

Varju László, a DK alelnöke lapunknak azt mondta, nem szeretné kommentálni a szocialisták javaslatát, amíg le nem zárul a tárgyalási folyamat, Farkas Gergely úgy fogalmazott a jövő hét második felében esedékes frakcióülésen vitatják meg a kérdést.