etető;

2018-04-28 09:14:00

Sebes György: Arannyá változó sorozatok

Legyen bármilyen eseménydús is a politika, nem vetekedhet a televíziós sorozatokkal. Így aztán a parlamenti választás és a nyomában keletkezett viharok után most már nyugodtabb - és főleg álló - vizekre evezhetünk. Korábbi ígéretünkhöz híven visszatérünk az RTL Klub sikeres sorozatához, az Oltári csajokhoz. S bár a száz rész egyszer már lement, az utólagos értékelés azért sem vesztette el aktualitását, mivel a záróepizóddal nem került le a műsorról a film. Azonnal elkezdték ismételni, mert a nézők állítólag ezt követelték. Ha így is van, azért az RTL II-nek sem jött rosszul a felfokozott érdeklődés, hiszen - az ismétlés ismétlésével együtt - naponta kétszer közönségvonzó programmal töltheti ki a műsoridőt. Miközben remek reklámblokkokkal folytatódhat az etetés.

Itt aztán mindjárt egyetlen nevet kell említenünk: Kalamár Tamás. Ő volt az Oltári csajok

vezető producere, de ezúttal nem elégedtek meg ennyivel, "showrunnernek" nevezték. Ez egy - mondhatni: természetesen - Amerikából származó fogalom. Azt az embert hívják így, aki kreatívan irányítja a televíziós sorozatok gyártását, összekapcsolja a vezető írót, a végrehajtó gyártásvezetőt, a szerkesztőt és a rendezőt. Kalamár Tamás számára nem ismeretlen ez a munka: 17 évig az ő irányításával készült a Barátok közt. Több mint hétezer epizód elkészítése után - némiképp váratlanul - azonban úgy döntött, hogy elege volt az egészből és kiszáll. Kicsit pihent, utazgatott, de nem bírta sokáig. Így született meg az Oltári csajok.

Lehet persze ironizálni, de az biztos, hogy amihez Kalamár hozzányúl, az arannyá változik. Sikeres volt már az első - heti telenovellának nevezett - sorozata, a Szeress most is. Megteremtette a Barátok közt-öt, amely a 9000. részhez közelítve is vonzza a nézőket. Azt mondta, pont azért hagyta ott, mert ez egy olyan szappanopera, amelynek sosincs vége. Nem úgy az Oltári csajoknak. Elhatározták, lesz belőle száz rész és azzal kész. Ez is újdonság, persze. Az első napi telenovella volt a hazai piacon, egyórás részekkel.

Nyilvánvalóan hatalmas energiákat kellett mozgósítani hozzá. Hetente több mint 200 percnyi vágott anyagot gyártottak le; ez hosszabb idő, mint egy átlagos nagyjátékfilm, miközben azt akár évekig is forgathatják. Akárhogy is, bizonyára megéri. A producernek - vagy nevezzük showrunnernek -, meg a tévének is. Valamint - természetesen - a reklámozóknak. Mindenki jól jár, még a néző is, nincs ebben hiba.

Kalamár még egy nagy érdeméről azonban semmiképpen nem feledkezhetünk meg. Olyan lehetőségeket teremt a stábjának - íróknak, rendezőknek, de főleg a színészeknek - amit másutt nem kaphatnak meg. Az Oltári csajokat mint vezető író Lányi Balázs jegyezte, s négy rendező készítette az epizódokat. Fatér Ambrus, Végh "Vozo" Zoltán és Koblicska Örs nevét korábban a nagyközönség nem nagyon ismerte, a negyediket - Kinizsi Ottót - is csak azért, mert hosszú éveken át szerepelt a Barátok közt-ben. Aztán átkerült a kamera másik oldalára és a jelek szerint ott is megállja a helyét.

S akárcsak az előző, általa vezényelt sorozatok esetében, Kalamár az Oltári csajokhoz is főleg olyan szereplőket szerződtetett, akik - bár hosszabb-rövidebb ideje űzik mesterségüket - viszonylag kevéssé ismertek. Mint már említettük, örömmel fedeztünk fel nagyon neves színészeket - például Hűvösvölgyi Ildikót, Monori Lilit, vagy Tóth Ildikót -, de a főszereplők nem ilyenek voltak. Kiugrási lehetőséget kaptak és a többségük élt is vele.

A három "oltári csaj" közül az egyikről alig lehet tudni valamit. Horváth Sisa Annának hívják és sikerrel birkózott meg a nem csekély feladattal, hogy szinte egyszerre kellett szimpatikusnak és ellenszenvesnek lennie. Két testvérét Hartai Petra és Michl Júlia játszotta. Előbbi a Kaposvári Egyetem színművész szakán végzett két éve és most a szombathelyi Weöres Sándor Színház tagja. Világéletében színésznek készült és komoly színpadi alakításaiért már díjakat is kapott. A legkisebb lányt, Pirost megformáló Michl Juli - a sorozat egyik nagy felfedezettje - viszont egyáltalán nem akart színész lenni. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen televíziós műsorkészítő szakán tanult, de lehet, hogy a sorozat sikere nyomán pályát módosít.

A főszereplő fiúk mind profik. Jaskó Bálint az Új Színház színészképző stúdiójában tanult, s mostanában elsősorban Miskolcon játszik. Kétségkívül ő játszotta a legsármosabb figurát, a végén azonban jól el is intézték. Dér Zsolt igazi művészcsaládból jött: édesanyja színésznő, apja filmrendező. Így szinte egyenes út vezetett a Színművészeti elvégzéséig és a sorozathoz, amelyben élethűen ábrázolta a szereplő állandó bizonytalanságát. A harmadik, Ember Márk már egy éve a Vígszínház tagja, de több zenekarban is tag: énekel és gitározik. Ő a másik olyan ifjú színész, aki miatt érdemes nézni a sorozatot.

Kalamár egy interjúban kizártnak nevezte, hogy a száz rész után folytatódhat az Oltári csajok. Higgyük el neki, bár az újabb epizódok lehetősége természetesen benne van az egyelőre lezárt történetben. De ez azt is jelentheti, hogy a producernek újabb, más tervei vannak. S tudjuk, a kezében minden arannyá változik.