minőség;multik;élelmiszerek;

2018-04-26 07:22:00

"Kettős minőségű" termékek: indulhat a tesztelés

Inese Vaidere lett európai parlamenti képviselő rendszeresen Németországból szerzi be a kávéját, mert az ugyanolyan márkájú és csomagolású hazai termék szerinte rosszabb minőségű. A politikus sok kelet- és közép-európai fogyasztó véleményét tolmácsolta az Európai Parlamentben rendezett szerdai konferencián, amikor kifejtette: gyakran előfordul, hogy a multinacionális vállalatok ugyanazt az árucikket Keleten gyatrább minőségben kínálják, mint Nyugaton. Az úgynevezett kettős minőségű termékek problémájáról rendezett eszmecserén az uniós intézmények, a fogyasztóvédelmi szervezetek és a gyártók képviselői fejtették ki a véleményüket.

A magyar, a szlovák, a szlovén és más régióbéli kormányok sürgetésére a brüsszeli döntéshozók tavaly óta egy sor fogyasztóvédelmi intézkedést hoztak a korábban megalapozatlannak ítélt panaszok orvoslására. Ennek részeként az Európai Bizottság megbízta a saját kutatóközpontját egy olyan tesztelési módszertan kidolgozásával, amellyel megbízható és összehasonlítható adatokhoz lehet jutni bizonyos élelmiszerek minőségéről.

A kutatóközpontot felügyelő Navracsics Tibor magyar uniós biztos a konferencián jelentette be, hogy elkészült az egységes útmutató, amelynek segítségével a tagállamok májustól megkezdhetik az egységes piacon terített, egyazon márkájú termékek minőségének az elemzését. A tesztelés költségeit az EU állja, a kapott adatokat az év végén összesítik a brüsszeli szakértők.

A konferencián felszólalt fogyasztóvédők a tagállamokat is hibáztatták, amiért elmulasztják az unió fogyasztóvédelmi szabályainak a betartását. A gyártók, köztük a FoodDrinkEurope nevű szervezet főigazgató-helyettese, arról igyekeztek meggyőzni a jelenlévőket, hogy a cégek tiszteletben tartják a rendkívül szigorú minőségi előírásokat. A különbségek abból fakadnak, hogy eleget kell tenniük az eltérő nemzeti szabályoknak, olykor helyi összetevőket kell használniuk és a helyi ízléshez igazítaniuk a termékeiket. “A németek és a dánok például nem szeretik, ha a kukoricapehely vitaminnal dúsított, míg másutt ez az elvárás” — adott ízelítőt egyikük a multik előtt álló kihívásokból.