EU;jogállamiság;"Viktátor";pénzügyi fegyver;

2018-04-27 11:09:00

"Viktátor" is megérzi - Új pénzügyi fegyvert vet be jövő héten az EU

Az Európai Unió jövő héten új pénzügyi fegyvert vet be annak érdekében, hogy megpróbálja útját állni a pusztító folyamatnak, a blokk keleti részén növekvő, illiberális nacionalizmusnak, ami Brüsszel szerint veszélybe sodorja az Unió demokratikus alapjait - írja a Reuters.

A cikk kiemeli, hogy az EU vezetői körében is időnként Viktátornak nevezett magyar kormányfő jelentős választási győzelme, valamint a lengyelországi bíróságok függetlenségének megvédésére irányuló harc, illetve  Nagy-Britannia kilépése megkongatta a vészharangot. (Az előbbi kettőt, illetve az "illiberális demokrácia" terjedését a Brexitnél is lényegesen veszélyesebbnek minősítve) 

Az Európai Bizottság szerint nincs szó tehetetlenségről, számos eszköz áll rendelkezésükre a pusztító jelenségekkel szemben, az újabb javaslatok szerint a brüsszeli pénzügyi a forrásokat meg lehet tagadni azoktól az országoktól, amelyek nem tartják tiszteletben a jogállamiságra vonatkozó szerződéses kötelezettségeiket, például független bíróságokkal.

Ennek némiképp ellentmond Jávor Benedek véleménye, a Párbeszéd EP- képviselője szerint a Bizottság "túl puha", legalábbis ezidáig az volt. Pedig lenne ok bőven a keménykedésre:

Jávor Benedek
április 25., 21:34 ·
A Költségvetési ellenőrző bizottságban ma elfogadott dokumentumunk egyértelműen megállapítja, hogy a magyarországi korrupció és az uniós pénzekkel való trükközés olyan magas szintet ér el, amely az unió pénzügyi érdekein túlmenően már a jogállamiságot is veszélyezteti Magyarországon, ezért az EU alapszerződés 7. cikkely szerinti jogállamisági eljárás megindítása javasolja. De ezen túl elárulnék még néhány fontos dolgot a bizottság véleménye kapcsán, amelyek nem feltétlenül egyértelműek, és a sajtó sem számolt be róluk:
1. Azon túl, hogy a jelentést a Fidesz pártcsaládjába tartozó Ingeborg Graessle ( a CONT Bizottság elnökének) a neve fémjelzi, a jelentést a szavazáson az Európai Néppárt is támogatt. Még érdekesebb, hogy Deutsch Tamás helyetteseként Bochkor Andrea is részt vett a szavazáson, ahol végül senki(!) nem szavazott a jelentés ellen. (13 igen és 2 tartózkodás mellett 0 ellenszavattal fogadták el)
2. Még a néppárti szerző, Graessle szerint is a magyar kormány a legkevésbé hatékony kormányzat Európában, amelynek eredménye az alacsony gazdasági növekedés is. Ez az egyik olyan pont, amit legutóbb az Európai Bizottsággal folytatott eszmecserénk során is kiemeltem, hogy Magyarország látványosan rosszabb teljesítményt nyújt több mint egy évtizede a többi térségbeli országnál, miközben a beérkező uniós források mennyisége az egyik legmagasabb, tehát azok felhasználásával vannak súlyos gondok. Örülök, hogy ez is bekerült a dokumentumba.
3. A vélemény kiemeli, hogy gazdaságilag hazánk nemcsak az uniós átlag alatt teljesít, hanem még az visegrádi országokhoz képest is lényegesen elmaradunk a feljődésben, mindezt annak ellenére, hogy egy dologban mi vagyunk az elsők: a pénzek lehívásában. Nem kell szakértőnek lenni annak belátására, ha mi kapjuk a legtöbb pénzt, és közben a mi gazdaságunk ennyire kis mértékben fejlődik, akkor ott valami nagyon bűzlik.Ez az egyik olyan pont, amit legutóbb az Európai Bizottsággal folytatott eszmecserénk során is kiemeltem. Örülök, hogy ez is bekerült a dokumentumba.
4. Végül de nem utolsó sorban: A vélemény különösen kiemeli az oknyomozó újságírók jelentős szerepét a kormánnyal kapcsolatos korrupciós ügyek megvilágításában. Én személyesen is külön megköszönöm azt a sok munkát, amelyet oknyomozó újságírók, egyre nagyobb ellenszélben végeznek! Csak biztatni tudom őket, hogy a jövőben is tegyenek így, és ígérni tudom, hogy a magam részéről én mindent megteszek a védelmük érdekében az EP-ben.

lásd még: Szijjártónál elszakadt a cérna