Spanyolország;Néppárt;Krémgate;

2018-04-28 07:30:00

A krémgate okozhatja a spanyol kormánypárt vesztét

Egy vélhetően hamis egyetemi diploma, és egy áruházi lopás olyan zuhanást okozott a Néppárt (PP) népszerűségében, hogy a spanyol belpolitikában igencsak felborultak az erőviszonyok. A hatalmi vákuumot a Ciudadanos használhatja ki.

Krémgate – így hivatkoznak a spanyol sajtóban arra a botrányra, amely a kormányzó Néppárt (PP) népszerűségvesztését okozta. A helyzet olyan súlyos, hogy a Metroscopia közvélemény-kutató által csütörtök este publikált adatok szerint, ha most választanának a madridi autonóm régióban, a centrista Ciudadanos simán verné a korrupciós botrányok sorát túlélő Néppártot.

A következő parlamenti voksolást a tervek szerint 2020-ban tartják, így a Krémgate is minden bizonnyal lecsendesedik addigra, ám a blamázs hatása komoly lökést adhat az egyébként is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő – és sokak által a PP méltó utódjának tartott – Ciudadanosnak. Ennek főpróbája lehet a jövő évi regionális választás.

Ami az elmúlt hetekben történt, az korábban talán csak Mariano Rajoy kormányfő rémálmaiban elevenedhetett meg. A madridi autonóm kormány regionális elnöke, Cristina Cifuentes a héten lemondásra kényszerült. Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a most 53 éves politikus először azzal került az újságok címlapjára, hogy kiderült, gyanús körülmények között szerezte meg mesterdiplomáját 2012-ben a János Károlyról elnevezett egyetemen. Az eldiario.es írta meg, hogy a hallgató – aki már akkor is a kormánypárt egyik vezető politikusa volt – különleges bánásmódban részesült. Olyannyira, hogy úgy végezte el regionális jogi tanulmányait, hogy nem járt órára, vélhetően nem írt szakdolgozatot – legalább is eddig sem neki, sem az egyetemnek nem sikerült prezentálnia az „elkallódott” szöveget –, ám ennek ellenére a hivatalos dokumentumokban az áll: leadta és megvédte a szakdolgozatát. Noha az ügy egyre védhetetlenebbé vált, és a hitelét vesztett politikus kevés hihető magyarázattal tudot előállni, Cifuentes mindannyiszor felszegett fejjel állt a kamerák elé, és közölte: valóban különleges bánásmódban részesült, mégsem adja meg azt az örömet „ellenségeinek”, hogy benyújtja lemondását. Pedig politikai körökben is egyre többen követelték a távozását. A pártelit, köztük a miniszterelnök azonban mélyen hallgatott.

Úgy tűnik, Cifuentes valóban szerzett magának jó pár ellenséget az évek során, ugyanis épp kezdett volna lecsendesedni a diploma körüli botrány, amikor jött a kegyelemdöfés: nyilvánosságra került egy biztonsági kamera felvétele 2011-ből, amelyen Cifuentes épp a táskáját pakolja ki egy áruház raktárában, majd az aljáról előkerül két krém, amelyet nem fizetett ki. Az ABC beszámolója szerint a politikus, aki akkoriban az autonóm régió törvényhozásának alelnöke volt, aznap besétált a parlament közelében található Eroski szupermarketbe, majd a kozmetikai termékeket árusító részleghez érve becsempészett a táskájába két hidratáló krémet, amelyek összértéke 40 euró volt. Cifuentes eleinte azzal védekezett, hogy a krémek már a táskájában voltak, amikor belépett az üzletbe. A botrányt úgy sikerült akkor elkerülnie, hogy miután az áruház vezetősége kihívta a rendőrséget, a politikus elismerte a rablást, és kifizette a krémeket.

Az OK Diario spanyol híroldal azonban a héten megszerezte a felvételt, s hét évvel a történtek után Cifuentes már nem úszta meg ilyen könnyen az ügyet. Órákkal azután, hogy publikussá vált a felvétel, a politikus rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze, amelyen azonnali hatállyal lemondott posztjától. A 12 perces beszédben nem tanúsított megbánást, és nem is vállalta a felelősséget tetteiért, helyette az ellenségeit támadta, akik „átlépték a vörös vonalat”, „személyes hadjáratot” indítottak ellene, ami „lincseléssel” ért fel. A lopásról annyit mondott, hogy „önhibáján kívül, véletlenül” tette be a krémeket a táskájába.

A botrány teljesen megtépázta a kormánypárt egyébként sem makulátlan hitelét, hiszen mély hallgatásba burkolóztak a pártban, sőt, a közelmúltban zajló pártkongresszuson vastapssal fogadták az akkor már igen nagy bajban lévő Cifuentest. „A PP ismét a régi recept szerint jár el. Amikor az egyik tag korrupciós botrányba keveredik, képtelen szembeszállni a rossz politikával, amelyet annyira megvetnek a spanyolok... A PP mindig is az időre támaszkodott, abban bízva, hogy kihűlnek a gondok. Most is így tesz, ám azt nem érti, hogy megváltozott a dolgok ritmusa. A hibák és a fellépés hiánya a korábbiakkal ellentétben már lehet, hogy megmutatkozik az urnáknál” – olvasható az El País egyik véleménycikkében.

A Ciudadanos nagy esélye
A Néppárt (PP) egyik régi fellegvára Madrid, ám a konzervatívok biztosnak tűnő pozíciója igencsak megingott az elmúlt öt hétben. A Metroscopia friss felmérése szerint 17,7 százalékot szerezne a PP, ha most voksolnának az autonóm tartományban. Ez pont a fele annak, mint amit a 2015-ös voksoláson szerzett.
Ezzel szemben a jobbközép Ciudadanos 32,9 százalékos jelenlegi támogatottságával az élre törne, ha most rendeznék a választásokat. Ez azt jelentené, hogy a 129-ből 48 mandátum lenne az Albert Rivera vezette párté.