Robert Fico;Szlovákia;tüntetés;Ján Kuciak;

2018-05-03 07:31:00

Ráérzett az erejére a szlovák civil társadalom

Újabb tüntetések lesznek Szlovákiában a meggyilkolt újságíró, Jan Kuciak és jegyese tervezett esküvője apropóján. Fico kormánya megbukott, de az utcának ennyi már nem elég.

A sorosozó kulturális miniszter menesztését kérik ma este a pozsonyi tüntetők, pénteken pedig országos megmozdulást tervez a Tisztességes Szlovákiáért mozgalom. Ez lesz a hetedik nagy demonstráció Jan Kuciak oknyomozó újságíró és jegyese, Martina Kusnirova február végi meggyilkolása óta. A nagymácsédi otthonukban agyonlőtt fiatal pár ugyanis most hétvégén tartotta volna esküvőjét, pénteken az ő emlékükre vonulnak utcára a tiltakozók. Az országos demonstrációt „Egy tisztességes Szlovákiáért – az esküvő előestje" jelszóval szervezik.

Az eddigi tiltakozó megmozdulások féleredményt hoztak – Robert Fico kormányfő ugyan lemondott, mennie kellett a korrupciós ügyekben leginkább érintett belügyminiszternek, Robert Kalináknak is, és végül a nyomozást eléggé sajátosan kezelő Tibor Gaspar rendőrfőkapitánynak is, ám a Smer dominanciájú kormány maradt, noha a maffiaszálak a párt és a kormányzat legmagasabb köreiig vezettek. Peter Pellegrini kormányáról egyre nyilvánvalóbban kiderül, hogy „kamu-kabinet”, valójában továbbra is Fico kormányoz a háttérből, amit a saját erejére rádöbbenő szlovák civil társadalom már nem fogad el. A lakosság előrehozott választást és korrupciómentes Szlovákiát akarna, amit nem lát megvalósíthatónak egy Smer-kormány alatt. És amint a ma estére tervezett megmozdulás is mutatja, Szlovákia egy része nem kér a különutas politikából és elfogadhatatlannak tartja a sorosozást is. A mai tüntetést a Kulturális pótvizsga szervezet hozta tető alá. Indítottak egy petíciót is a nemrég még sorosozó, majd ezért bocsánatot kérő Lubica Lassáková kulturális miniszter menesztéséért, indítványukat már több mint két ezren írták alá.

Pénteken a Tisztességes Szlovákiáért csoport szervezi a megmozdulást, nem csak Pozsonyban, hanem minden nagyobb városban. Csatlakoznak a gazdák is, akik mezőgazdasági gépeikkel vonulnak ki az utakra. A szervezők azt hirdetik, a Tisztességes Szlovákiáért polgári kezdeményezés maradandó változásokat akar az országban. Tudatában vannak annak, hogy ez nem történik egyik-napról a másikra, de ígérik, hogy kitartanak és mindent megtesznek azért, hogy Szlovákiából – akár az előrehozott, akár a szabályszerű választások után – jobb, igazságosabb és tisztességesebb ország váljon. Egyelőre előrehozott választást sürgetnek, a kiírásáért tartandó népszavazásért pedig petíciót indítottak, amelyet a tüntetésen aláírhatnak a támogatók.

Nem segített a közhangulaton az új belügyminiszter kiválasztása sem, múlt csütörtökön mintegy 20 ember tiltakozott Denisa Sakova kinevezése ellen, mert úgy érzik, a menesztett Kalinák közeli munkatársaként ő maga is érintett lehet a belügy korrupciós botrányaiban, személyétől pedig semmiféle változás nem várható, semmivel sem hoz többet, mint Pellegrini Fico helyére állítása.

Fico a hétvégi Smer kongresszuson egyértelművé is tette, esze ágában sincs hátrébb lépni. Megőrizte pártelnöki tisztségét és jelezte a Smer frakcióvezetője kíván lenni. Ugyanakkor alelnök maradhatott a korrupciós ügyekben leginkább érintett volt belügyminiszter, Robert Kalinák is, ami csak tovább tüzelte a tiltakozó kedvet Szlovákiában.

A parlament május 9-én ül össze, és amint a kongresszuson sem merült fel Fico leváltása, úgy a frakcióvezetőség megszerzése sem fog akadályt jelenteni útjában. A parlamenti ellenzék is követeli az előrehozott választásokat, amit szeptember 8-án rendeznének meg, az erre vonatkozó javaslatot jövő héten be is terjesztik. Az elfogadásához azonban a jelenlegi erőviszonyok közepette nincs esélyük. A hét hete tartó tüntetések nyomán ugyan csökkennek Fico és a Smer politikai túlélési esélyei, ám a parlamentben még többségük van.

Zuhan Fico népszerűsége

Jan Kuciak meggyilkolása óta Robert Fico népszerűsége többet zuhant, mint pártjáé – amely 4-5 százalékkal esett. Az exkormányfő bizalmi indexe március közepén, lemondása előtt 11,8 százalékos volt és 62,2 százalék gondolta úgy, hogy távoznia kellene a kormány éléről.

Ha most rendeznének választásokat Szlovákiában, az áprilisi népszerűségi adatok alapján, nyolc párt jutna be a parlamentbe, és a hárompárti koalíció nem szerezne többséget. A Smer már csak 21,4 százalékon áll, a SNS 10,9-en és a Bugár Béla vezette Híd-Most 6,8 százalékot tudhat maga mögött. A kormánypártoknak 65 mandátuma lenne, a többséghez viszont 76 szükséges a 150 tagú törvényhozásban.

A politikai mezőny továbbra is szétaprózódott maradt, az ellenzéki pártok nem tudtak profitálni a helyzetből. Második helyen az ellenzéki SaS áll, ám csupán 16,1 százalékkal. Harmadik a kormányzó SNS, negyedik viszont a neonáci Kotleba pártja 10,3-százalékkal. A többiek támogatottsága mind 10 százalék alatt marad. Megjelent a mérésekben a nemrég alakult Progresszív Szlovákia 3,8, illetve az EGYÜTT – polgári demokrácia 2,8 százalékkal. Az Orbán-kormány stratégiai partnere és az egyetlen Budapest által is magyar képviseletként elismert formáció, az MKP 1,9 százalékra zuhant (egyes mérések szerint 2,7-re).

A választási kedv viszonylag magas, 69,8 százalékos és csupán 12,7 százalék állítja, hogy biztosan nem szavazna. Az előrehozott választásokat 43 százalék támogatja.