közmédia;MTVA;Mi vagyunk a többség;

2018-05-03 16:52:00

Felszabadítanák a közmédiát

Eddig nyolcezren írták alá a Mi vagyunk a többség csoport internetes petícióját, követelve az MTVA megszüntetését és a közmédia felszabadítását. Mindannyian egyetértenek abban: az MTVA nem más, mint az Orbán-kormány közpénzből épített pártmédiája, ami nem tudja biztosítani a független, kiegyensúlyozott tájékoztatást.

- Ez a nyolcezres szám már a nézettség szempontjából is nagyon jó lenne például az MTVA Híradójának - hangzott el csütörtökön, a Nemzetközi Sajtószabadság Napján a Mérték Médiaelemző Műhely, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) és az aHang platform budapesti sajtótájékoztatóján, amit az MTVA székháza előtt tartottak. A közmédia részéről senki sem jelent meg az eseményen, sőt amikor odabentről meglátták, hogy valami akció készül a főbejáratnál, a kapukat is bezárták.

- Ez is jól szimbolizálja a közmédia jelenlegi állapotát. Szabad, független hangok nem juthatnak be - mondta Papp Dóra. Az aHang munkatársa szerint több tízezren vannak, akik igényelnék, hogy kiegyensúlyozott tájékoztatáshoz jussanak az állami média részéről. - Erre lenne is lehetőség abból az évi 80 milliárd forintból, amiből az MTVA működik, és amit mi, adófizetők finanszírozunk - tette hozzá.

Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint is szükség van a közszolgálatiságra; elsősorban a közmédia feladata lenne, hogy felületet biztosítson az egymással szemben álló álláspontok bemutatására, megvitatására, párbeszéd kialakítására. A petícióval kapcsolatban azt mondta: az abban leírtak nem a jogalkotónak, hanem az MTVA intézményéhez szólnak. Úgy véli, a petícióban felsorolt pontok megvalósítása - mint például független hírelemzések készítése, kampányidőszakban miniszterelnök-jelölti vita rendezése, ellenzéki politikusok meghívása - jogalkotás nélkül is lehetséges lenne, ehhez azonban erős társadalmi nyomásra lenne szükség.

A MÚOSZ más úton közelítene. Az újságíró szövetség elnöke, Hargitai Miklós elmondta: az állami média azon részének, ami a közélettel, politikával foglalkozik, nincs olyan szelete, ami törvényesen működne. Különösen aggályosak a miniszterelnök péntek reggeli rádiónyilatkozatai, ilyen lehetősége - hiába írják elő a médiaszabályok - egyik más politikusnak sincs. A MÚOSZ nyílt levélben szólítja föl az MTVA-t a jogsértő gyakorlat felszámolására, és jogi úton is megpróbálja elérni a változást.