Spanyolország;Európa;Magyarország;jogalkotás;szexuális erőszak;nők elleni erőszak;Isztambuli Egyezmény;Pamplona;

2018-05-08 16:12:00

Szinte sehol nem számít erőszaknak Európában a beleegyezés nélküli szex

Hatalmas felháborodást váltott ki a szexuális visszaélés és a nemi erőszak közti különbségtétel Spanyolországban, mikor öt csoportos nemi erőszakkal vádolt férfit mindössze szexuális visszaélésért ítélték el. Az eset kapcsán az Euronews arról számol be: a legtöbb európai országban nem számít nemi erőszaknak a beleegyezés nélküli szex - így például Magyarországon sem.

A spanyol törvény szerint akkor lehet nemi erőszakról beszélni, ha fizikai erőszak vagy megfélemlítés történik, ha nem, akkor szexuális visszaélés történt. A pamplonai bíróság ítélete után - mikor egy fiatal lány támadói azért kaphattak enyhe büntetést, mert az általuk a támadáskor készített felvételeken áldozatuk túl „passzív” volt, és nem küzdött eléggé az erőszak ellen - tízezres tüntetések sürgették a törvény megváltoztatását.

Bár most Spanyolország került reflektorfénybe, de más európai országokban sem számít nemi erőszaknak a beleegyezés nélküli szex. Magyarországon sem, sőt: itthon a 2016-os Eurobarometer felmérés alapján, a lakosság 47 százaléka szerint bizonyos esetben kifejezetten elfogadható a nem kölcsönös beleegyezés nélküli szex. Az EU-s átlag 27 százalék.

Európában és az Európai Unióban csak hét olyan ország van, ahol a beleegyezés nélküli szex nemi erőszaknak minősül - derül ki Anna Blus, az Amnesty International női jogokkal foglalkozó kutatójának friss tanulmányából. A nemi erőszakkal kapcsolatos törvényeket vizsgálva Blus egy igen szűkös listát tudott csak összeállítani azokról az országokról, ahol nem fordulhatna elő a spanyolhoz hasonló ítélet: az Egyesült Királyság, Belgium, Ciprus, Luxemburg, Izland, Írország és Németország vannak ezen a listán. Svédországban várhatóan júliusban fogják módosítani a vonatkozó törvényt.

Az Amnesty International definíciója a nemi erőszakra a nemzetközi emberi jogi törvényeket veszi alapul. Utal továbbá az Isztambuli Egyezményre, amit a legátfogóbb szabályozásként ismert a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelemben. Az egyezmény meghatározása szerint nemi erőszakról beszélünk a beleegyezés hiányában, megállapítván azt is, hogy a beleegyezést "önként, a személynek a körülmények összefüggésében értékelt szabad akaratából kell megadni". Az egyezményt aláíróknak meg kell tennie a szükséges jogalkotási vagy más intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy így határozzák meg a nemi erőszakot.

Húsz olyan európai ország van, amely már ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, de még változtatniuk kell a büntetőtörvény könyvön annak értelmében - írja Blus. Magyarország az egyezményt 2014 márciusában írta alá, és - abszurd érvekre hivatkozva - azóta sem ratifikálta.