civilek;nyílt levél;Helsinki Bizottság;"Stop Soros";

2018-05-09 11:56:00

Ne zaklassák a civileket! - Követelik tudósok világszerte

Szolidaritási nyilatkozatban áll ki a magyar civil társadalom függetlensége és a Magyar Helsinki Bizottság mellett 28 ország 77 neves egyetemi oktatója és kutatója. Követelik, hogy a magyar kormány azonnal szüntesse be a magyar civil társadalom zaklatását, és ne lehetetlenítsék el a civil szervezetek munkáját Magyarországon.

A nyilatkozat időszerűségét az adja, hogy a kormány várhatóan már májusban újra a parlament elé viszi a civil-ellenes "Stop Soros" törvénycsomagot - írja honlapján a Helsinki Bizottság. A törvény, amennyiben a jelenlegi formájában elfogadják, megbélyegzi, befeketíti, a társadalomtól elkülöníti, és végső soron ellehetetleníti a kormánynak nem tetsző civil szervezeteket.

A nyilatkozatot szerint: „az ilyen civil szervezetekre minden államnak büszkének kellene lennie, ahelyett, hogy az elhallgattatásukra törekszik. … A demokrácia és a jogállamiság ugyanúgy nem képzelhető el erős és független civil szervezetek nélkül, ahogy erős és független egyetemek nélkül sem létezhet. A Magyar Helsinki Bizottsághoz hasonló civil szervezeteket érő fenyegetések magát a demokráciát is fenyegetik.”

A Nyilatkozat aláírói kérik kormányaikat és az egyetemeket, hogy: „késedelem nélkül fejezzék ki határozott nemtetszésüket a független civil társadalom ellehetetlenítését célzó magyar jogszabályokkal kapcsolatban,” és „aktívan nyilvánítsák ki szolidaritásukat a Magyar Helsinki Bizottsággal és a teljes fenyegetett magyar civil szektorral.” Végezetül felhívják az Európai Uniót arra, hogy „mint az alapvető jogok világszintű védelmezője, haladéktalanul lépjen fel e kirívó emberi jogi jogsértés megakadályozása érdekében a saját területén”.

Az aláírók listáját - köztük tudósokkal Ausztráliától, Európán át az amerikai kontinensig, mindenhonnan -, illetve a nyílt levelet itt lehet elolvasni.

Több mint 250 nemzetközi és nemzeti civil szervezet tiltakozott a "Stop Soros" javaslatcsomag ellen már februárban is. Az állásfoglaláshoz akkor - mások mellett - a Riporterek Határok Nélkül és a Human Rights Watch nemzetközi civil szervezet, a Greenpeace közép-, és kelet-európai tagszervezete is csatlakozott. A törvénycsomagot korábban az Európai Tanács és az ENSZ is a nemzetközi emberi jogok elleni támadásnak nevezte.