futball;Nico Patschinski;

2018-05-10 07:52:00

Koporsóval elkésni, az valóban stressz

Nico Patschinski, korábbi profi labdarúgó szerint a játékosokra nehezedő nyomás nem hasonlítható ahhoz, amit a halottszállítók élnek át.

Nagy vihart kavart Per Mertesacker március 10-iki kijelentése: az Arsenal német világbajnok védője azt mondta, akkora nyomás nehezedett rá a hazai rendezésű, 2006-os németországi világbajnokság találkozói előtt, hogy minden alkalommal rosszul volt, többször hányt is. Elmondása szerint azóta többször előfordul, hogy ugyanezt érzi a fontosabb találkozókat megelőző napokban.

A játékos hozzátette: a közvélemény csak azt látja, mennyit keresnek a futballisták, de nincs tisztában a háttérrel, hogy ez az életforma milyen áldozatokkal és terhekkel, mennyi lemondással jár. Mertesacker azt mondta, a profi labdarúgóknak kell a legnagyobb nyomást elviselniük.

Erre a mondatra reagált nagyon élesen Nico Patschinski, akit a második számú hamburgi csapat, a St. Pauli legendájaként emlegetnek.

„Futballistaként nincs az emberen nyomás, ha szereti, amit csinál, akkor nagyon élvezetes ez az időszak, hiszen a számlára ömlik a pénz, rengeteg a szabad idő, az pedig normális, hogy a drukkerek mindig győzelmet várnak. Aki ezt nem tudja elviselni, az gyűjtsön bélyeget – mondta Patschinski, aki visszavonulása után évekig dolgozott egy temetkezési vállalatnál. – Halottszállítóként ismertem meg az igazi stressz érzését. Állni a dugóban, miközben tudod, hogy a koporsóval oda kell érni a temetésre, na ez stressz, ilyenkor nekem is a torkomban dobogott a szívem.”

A korábbi támadó szerezte 2002. február 6-án a St. Pauli második gólját a Bayern München ellen 2-1-re megnyert élvonalbeli bajnokin. A bajorok 2001-ben Bajnokok Ligáját, majd a Világkupát (a mostani klubvilágbajnokság elődje) is megnyerték a dél-amerikai kontinenselső, a Boca Juniors ellen hosszabbítás után 1-0-ra.

Hambugrban a hatalmas siker örömére "Weltpokalsiegerbesieger” (Világkupa-győztes legyőzője) feliratú pólókat készíttetett a klub, melyekből több százezret adtak el, a befolyt összegből kezdték el a kiscsapat stadionjának felújítását. Patschinski a mai napig ingyen ehet és ihat a környék éttermeiben, ha felismerik. A jelenleg másodosztályban szereplő St. Pauli története során egyedül ezen az egy mérkőzésen nyert a bajor sztárklub ellen.

Patschinski a találatát úgy ünnepelte, hogy leült a kispadra, az akkori vezetőedző, Dietmar Demuth helyére. Tettét később azzal magyarázta, hogy a tréner a találkozó előtt azt kérte, folyamatos letámadással helyezzék nyomás alá a münchenieket, a csapat azt hitte, a tréner viccel, de kiderült, komolyan ezt gondolta.

Többször fordult rossz irányba

Patschinski labdarúgóként komoly hullámvölgyeket élt át, volt olyan időszaka, amikor öt év alatt három különböző csapattal, négyszer esett ki az első vagy a második osztályból, de volt része abban is, amikor csapatát a licencfeltételek teljesítésének elmulasztása miatt az ötödik vonalba sorolták vissza. Elmondása szerint visszavonulása után két lakása volt, majd hitelre vett egy családi házat is, ezeket azonban játékszenvedélye miatt hamar elveszítette. "Többször átvertek, volt olyan pókerparti, amikor egy leosztásnál több ezer eurót veszítettem, mert valahogy öt ász került a pakliba, de olyan társaságban voltam, ahol a hallgatás jelentett garanciát a túlélésre" - idézte fel ezt a korszakát.

A most 41 éves Patschinskit 2009-ben megcsalta a felesége, a korábbi futballista elvált tőle. „Ez lelkileg és anyagilag is mélyütés volt” – mondta. Jelenleg egy egyszobás lakásban él egyedül, miután 2017-ben elhagyta őt az élettársa, akivel két közös gyermekük volt. „Többször fordultam rossz irányba, de valahogy mindig visszatértem a megfelelő útra, így lesz ez most is” – hangsúlyozta. A temetkezési vállalatot elhagyta, április óta buszsofőrként dolgozik, a havi fizetése a korábbi 30-50 ezer euró helyett bruttó 2300 euró. A futballisták németországi szervezetének adatai szerint a játékosok 20-25 százalékának csúszik félre az élete a profi pályafutás befejezése után.