költségvetés;

2018-05-10 07:22:00

Sürgős lett a kormánynak a büdzsé

Amint az várható volt - az április elejei országgyűlési választások miatt - nem kora-, hanem későtavasszal vitatják meg a képviselők a 2019. évi költségvetésről szóló előterjesztést. Hírek szerint, azonban még így is a nyár beköszönte előtt ismertek lesznek a jövő évi büdzsé elfogadott számai. A sietségre ugyan semmi ok nincs, hiszen a törvényben előírt szeptember 30-i határidőig bőven ráérne benyújtani az előirányzatokat a kormány, azonban mit sem törődnek a korábbi évek kedvezőtlen tapasztalataival, minél előbb túl kívánnak esni a döntésen. Pedig ez több szempontból is hátrányos. Az idei első félév számai a költségvetés elfogadásakor még nem lesznek ismertek, ami azért is problematikus, mert a 2019. gazdasági évnek most teremtik meg az alapjait. Emellett az elmúlt esztendő zárszámadása is csak augusztusra készül el. Így biztosak lehetünk abban, hogy a jövő évi költségvetés végrehajtása még el sem kezdődik, s már módosításra is szorul majd, amit a 2019-es év során újabbak követhetnek. Csak az a kérdés, hogy hány korrekció lesz és mikor. Az alapelvnek tekintett kiszámíthatóság és tervezhetőség így csorbát szenved majd.

A jövő évi prioritások egyébként aligha okoznak majd meglepetést. A napokban Brüsszelbe elküldött konvergenciaprogramban a főbb számok már szerepelnek, és szigorú költségvetési fegyelem mellett ezek tarthatónak is látszanak. A GDP arányos államháztartási hiány a maastricht-i kritériumban rögzített 3 százalék alatt marad, sőt az uniós elszámolás szerint még a 2,0 százalékot sem éri el. Orbán Viktor ügyvezető miniszterelnök által korábban beharangozott átlagosan évi 4 százalékkal bővülő gazdaság első éveiben idén, 2019-ben és talán 2020-ban is az ütem tarthatónak látszik, ám a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ezt követően bekövetkezik a lassulás. Már most is nehezen felmérhető, hogy a nemzetgazdaság szinte egészére kiterjedő munkaerőgondok milyen mértékben lesznek fékező hatásúak. Abban a tekintetben sem tiszta a kép, hogy az új - lényegében 2021-től a pályázatokat is meghirdető - uniós gazdasági ciklus során milyen mértékben és milyen területen csökken majd Magyarország gazdaságának támogatása. A kormány addig is a korábbi várakozásoknál gyorsabb növekedésre számít, a jövő évi költségvetési előterjesztésben valószínűleg 4,1 százalék fog szerepelni. (Eddig 3 és 4 százalék közötti GDP bővülésre számítottak.) A fogyasztás további élénkülésére - a jelentős jövedelemkiáramlásra - alapozták optimizmusukat, és arra, hogy az évek óta pozitív külkereskedelmi mérleg a növekvő importhányad ellenére nem fordul negatívba.

Az esetleges adócsökkentések mértéke és időzítése kormánydöntéstől függ, átfogó áfakulcs mérséklést azonban aligha hajtanak végre.