Olaszország;Öt Csillag Mozgalom;Luigi Di Maio;Matteo Salvini;

2018-05-11 07:33:00

Euroszkeptikus koalíció Itáliában

Európa számára felettébb kellemetlen hír, hogy Olaszországban létrejöhet az euroszkeptikus koalíció az Északi Liga (LN) és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) között. Bár az LN vezetője, Matteo Salvini nem tette meg kampánytémává az Európai Unió jövőjét érintő kérdéseket és Luigi Di Maio, az M5S listavezetője is nagy Európa-pártinak állította be magát, nem éppen kedvező fordulat, hogy az M5S alapítója, Beppe Grillo múlt héten referendum kiírását követelte az ország euróövezeti tagságáról.

A két párt már a március 4-én megrendezett parlamenti választás után tárgyalt a lehetséges koalícióról, a megbeszélések azonban zátonyra futottak, mert az M5S ragaszkodott ahhoz, hogy a koalíciónak ne legyen tagja Silvio Berlisconi és pártja, a Forza Italia. Most azonban Berlusconi bejelentette, önkéntesen mond le a kormányzati részvételről és nem vétózza meg a két párt együttműködését. Mint fogalmazott, amennyiben a jobboldali szövetség egy másik pártja kormányzati felelősséget vállal az Öt Csillag Mozgalommal, akkor ő ezt elfogadja.

A két pártvezető, Matteo Salvini és Luigi Di Maio így az utolsó pillanatban állapodnak meg a koalícióról. Sergio Mattarella elnök hétfőn még tett egy utolsó kísérletet a kabinet életre hívására, ám úgy látszott, erőfeszítéseit nem koronázza siker. Salvini és Di Maio azonban szerdán arra kérték az elnököt, adjon nekik további időt a tárgyalásokra. A két pártvezető csütörtökön ült újra tárgyalóasztalhoz egymással. A nagy kérdés az, ki lesz a miniszterelnök, hiszen már a választás utáni megbeszéléseken mindketten maguknak követelték a kormányfői bársonyszéket. Salvini azt közölte, „megtiszteltetés” lenne számára, ha hazája kormányfője lehetne.

Egyes vélekedések szerint az sem teljesen kizárt, hogy a két politikai erő csak ideiglenes együttműködésről állapodik meg, vagyis csak addig marad a koalíció, amíg el nem fogadják a legfontosabb jogszabályokat, köztük a választási törvényt, melynek köszönhetően tisztább viszonyok alakulnának ki a következő választás után. Amennyiben idő előtti választást rendeznének, az Északi Liga járna legjobban, mert a felmérések szerint a márciusi választás óta már mintegy öt százalékkal erősödött.