Műsormagazin;meghallgatás;Facebook;Zuckerberg;

2018-05-22 23:21:00

Zuckerberg hiába kért bocsánatot

Mark Zuckerberg hiába kért bocsánatot, az Európai Parlament tisztségviselői elégedetlenül álltak fel a Facebook-vezérrel szerda este folytatott brüsszeli beszélgetés után.

Mark Zuckerberg, a Facebook-vezér másfél órás beszélgetést folytatott tegnap este Brüsszelben, de hiába kért bocsánatot az elkövetett hibákért, az Európai Parlament tisztségviselői elégedetlenek voltak, nehezményezték, hogy meghívottjuk csak a kérdések egy részére válaszolt. Úgy döntöttek: néhány napon belül minden felvetésre írásban fog reagálni. A világ legnagyobb közösségi portáljának első embere — az amerikai Kongresszusban egy hónapja lezajlott nyilvános meghallgatását követően — ezúttal az uniós képviselőtestület elnökét és frakcióvezetőit igyekezett megnyugtatni afelől, hogy cége minden tekintetben megpróbál megfelelni a 250 millió európai Facebook-felhasználó elvárásainak. Az EP azért invitálta Mark Zuckenberget Brüsszelbe, hogy magyarázatot kapjon tőle az online óriás segédletével végrehajtott tömeges adatlopásokra, és garanciákat kérjen a portálon terjedő hírhamisítások és manipulációk megfékezésére.

Az online közvetített eszmecserén Mark Zuckerberg tájékoztatást adott azokról a döntésekről és intézkedésekről, amelyekkel a Facebook igyekszik meggátolni a felhasználók adatainak jogtalan továbbítását, az álhírek terjesztését, a dezinformációs kampányokat. “Az emberek biztonsága számunkra fontosabb, mint a profit” — hangoztatta, hozzátéve, hogy a cégnél már kétszer annyian dolgoznak ennek garantálásán. Kifejtette, hogy az EU szigorú adatvédelmi rendeletét már a hatályba lépése napján, vagyis május 25-én teljes mértékben alkalmazni fogják. Igyekezett megnyugtatni a résztvevőket, hogy a Facebook minden európai országban a törvényben előírtaknak megfelelően fizet adót, sőt további komoly befektetéseket tervez a kontinensen. Akárcsak az amerikai Kongresszusban, Zuckerberg az EP-ben is a szabályozás hívének mondta magát, ám szerinte annak rugalmasnak, az innovációt segítőnek kell lennie. Kitartott azon véleménye mellett, hogy az általa vezetett óriáscégnek rengeteg versenytársa van.

A parlamenti frakcióvezetők nem kímélték a Facebook-alapítót. Nem csak kérdések özönével árasztották el, hanem keményen bírálták is a portált. “Zuckerberg úr! Mit szeretne? Hogyan emlékezzen önre az utókor? Mint egy nagy cég zseniális vezetőjére, vagy egy szörnyszülött megalkotójára?” — tette fel a szónoki kérdést hozzászólásában Guy Verhofstadt, a liberálisok frakcióvezetője. A progresszív, baloldali képviselők Zuckerberg szemére hányták az online gyűlöletbeszédet, az antiszemita megnyilatkozásokat, míg az euroszkeptikusok a szabad véleménynyilvánítás korlátozásáért kritizálták a Facebook alapítót.

Többen aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a jövő évi európai parlamenti választások eredményét a Facebookon terjedő uszító, félrevezető propaganda fogja meghatározni. Zuckerberg szerint a közösségi portál ezt minden eszközzel meg fogja akadályozni.

A Facebook tevékenységének technikai részleteiről a közeljövőben egy újabb meghallgatást szerveznek az EP-ben, immár a cég szakértőinek a részvételével.