Izrael;Hamász;rakéták;fegyverszünet;légicsapások;Nakba;

2018-05-30 12:45:00

Fegyverszünetet kötött Izrael és a Hamász

Az iszlamista szervezet kedden még száz rakétát és gránátot lőtt át a Gázai övezetből, az izraeli haderő bombázással válaszolt.

Tűzszünetet kötött egyiptomi közvetítéssel Izrael és a Gázai övezetet uraló radikális iszlamista Hamász – idézi a Háárec című izraeli újság értesülését az MTI.

A lap szerint a Hamász egyetértett az ideiglenes fegyverszünettel, az izraeli hadsereg pedig tiszteletben tartja a megállapodást mindaddig, amíg nem lőnek az övezetből. Az izraeli indoklás szerint azért fogadják el az egyezményt, mert nem kívánják kínos helyzetbe hozni Egyiptomot, mert szeretnék megőrizni Kairó közvetítő szerepét. Ha azonban kiújulnak a gázai támadások, akkor Izrael hevesebben fog válaszolni - közölték meg nem nevezett jeruzsálemi illetékesek a lappal.

Rakéták mindkét oldalon

Kedd reggel óta mintegy száz aknagránátot és rakétát lőttek a Gázai övezetből Izrael felé, de ezek túlnyomó többségét elfogta és megsemmisítette a Vaskupola nevű rakétaelhárító védelmi rendszer. Ez volt az eddigi legsúlyosabb gázai támadás 2014 óta. 

Izrael légicsapásokkal válaszolt, csaknem harminc helyszínen, így Gáza városban is bombázta a fegyveres szervezetek épületeit, de a  célba vett létesítményeket  előzőleg kiüríthették a támadásoktól tartva, ezért sem érkeztek jelentések palesztin áldozatokról.

Az Gázai-övezet szomszédságában lévő településeken a gyerekek negyede nem ment iskolába szerdán, noha a hadsereg polgári védelmi parancsnoksága közölte, hogy az oktatás zavartalan.

A katasztrófa napja

A Hamász és a zsidó állam konfliktusa azután újult ki, hogy az Gázai-övezetben élő palesztinok a félkatonai szervezet biztatására heteken át tüntettek a zónát és az izraeli területeket elválasztó határkerítés megnyitásáért.

A izraeli katonák nehéztüzérséggel válaszoltak a kődobálásra is, a sok halálos áldozattal járó konfliktus legvéresebb napja május 14-e volt, amikor az Egyesült Államok Izrael alapításának 70. évfordulóján Jeruzsálembe költöztették nagykövetségüket. Az évfordulót a palesztinok Nakbának, a katasztrófa napjának nevezik, mivel 1948-ban több százezer ősük kellett elhagyja korábbi otthonát, vagyis az alakuló állam területét. A tüntetések során közel hatvanan meghaltak, és 1200-an meghaltak a palesztin oldalon.