iratok;nyilvánosság;Paks 2;

2018-05-31 07:05:00

Paks 2 - Vége a titkolózásnak

Első fokon győzött Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője a magyar kormánnyal és a Roszatommal vívott jogi harcban: a Fővárosi Törvényszék nem jogerősen úgy döntött, hogy a kabinetnek ki kell adnia a Paks II.-projekt megvalósítási szerződéseit. A Fővárosi Törvényszék 45 napot adott a máig titkolt dokumentumok átadására.

Jávor Facebook-oldalán jelentette be: a bírósági határozat kimondja, hogy a magyarországi infotörvény a kormány nemzetközi szerződéseire is érvényes, tehát hiába született egy kétoldalú megállapodás a bővítésről, a közérdekű adatok nyilvánosságát a felek megegyezése nem írhatja felül. A bíróság úgy ítélte meg, hogy nemzetbiztonsági indokkal sem lehet a teljes szöveget titkosítani. Kizárólag azt az érvet fogadta el, hogy a Roszatom szűken értelmezett üzleti titkait ki lehet takarni. Az elsőfokú ítélet így azt is jelenti, hogy az Orbán-kormány 2014 óta jogellenesen – egy orosz állami cég üzleti érdekeit a magyar polgárok jogos igényei elé helyezve – korlátozza a magyar állam történetének legdrágább beruházására vonatkozó adatok megismerhetőségét.

„Négy éve küzdök az eredetileg titkossá minősített szerződések nyilvánosságáért. Az adatvédelmi hatóságnál még 2015-ben kezdeményezett titokfelügyeleti eljárás hatására a kormány tavaly visszavonta a szerződések minősítését, azonban hiába kértem ki ezután a szerződéseket, azok kiadását – ezúttal üzleti titokra hivatkozással – a kormány megtagadta. Ezt követően bepereltem a kormányt a nyilvánosságra hozatal érdekében, a perbe menet közben a Roszatom is beszállt a kormány oldalán” – idézte fel az előzményeket a Párbeszéd politikusa.

Jávor akkor is fontos eredménynek tartja a Fővárosi Törvényszék döntését, ha a kabinet és az orosz fél várhatóan fellebbezni fog a döntés ellen; biztos benne, hogy másodfokon vagy a Kúria előtt is nyerni fog a szerződések ügyében. H. M.

Azt is titkolják, kit és mennyiért támogattak
Lapunk hónapokkal korábban közérdekű adatigényléssel fordult az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-hez, kíváncsiak voltunk ugyanis arra, hogy a vállalat az elmúlt években mely szervezeteknek vagy magánszemélyeknek nyújtott támogatást. Ezen túl a pontos szponzorációs összegeket is megismertük volna, ám az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. szerint ezek nem publikus adatok. A vállalat „támogatásait nem közpénzből, hanem saját forrásból fedezi” – érveltek, azaz a Magyar Nemzeti Bank alapítványaihoz hasonlóan úgy látták, az általuk kezelt pénz elvesztette közpénz jellegét. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság ebben az ügyben lefolytatott vizsgálata ugyanakkor azt állapította meg, hogy miután az MVM Paksi Atomerőmű a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonában áll, így az általuk kezelt vagyonnal a közvélemény előtt is el kell számolniuk. A hatóság döntése ellenére még mindig nem adták ki a kért adatokat.