alkotmánymódosítás;"Stop Soros";

2018-06-05 17:31:00

Stop Soros - Köszönőviszonyban sincs a valóság a jogszabályokkal

Az alaptörvény hetedik módosításának, illetve az úgynevezett Stop Soros! törvénycsomag tárgyalásával folytatódott a T. Ház munkája kedden.

A kormány módosító javaslata rögzíti, hogy Magyarország területére idegen népesség nem telepíthető be – szögezte le Trócsányi László igazságügyi miniszter.

- A 2016-os kvótanépszavazás és az áprilisi országgyűlési választás után az országgyűlésnek kötelező módosítania az alkotmányt - egészítette ki a miniszter szavait Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője. A módosítás további pontjai közül kitért a közigazgatási felső-bíróság felállítására, üdvözölve, hogy visszaállítják a bírósági rendszer történeti alapjait, külföldi példákra hivatkozva pedig megjegyezte, nem tekinthető extrémnek, hogy az alaptörvény rendezi a közigazgatási bírósági szervezeti rendszer kereteit.

Az ellenzéki pártok Kocsissal és Trócsányival ellentétben úgy vélték: az alkotmánymódosítási javaslat csak aktuális politikai érdekeket szolgál. Arató Gergely, a DK vezérszónoka szerint ez az „európai értékek ellen vívott kultúrháború fegyvere", Harangozó Tamás, az MSZP politikus pedig azt mondta: ez részben nettó politikai hatalmi számítás végrehajtását szolgálja, részben pedig normatartalom nélküli politikai kommunikációs lózungokat rejt. Hasonlóan látta Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője is, aki szerint a javaslattal a kormányoldal el akarja terelni a figyelmet az ország valós problémáiról, az egészségügy szétveréséről, az évek óta nem emelkedő nyugdíjakról vagy a katasztrofális demográfiai mutatókról. Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke ezt azzal egészítette ki, hogy az előterjesztés nem a megoldást célozza, a kabinet csak gyűlöletpropagandát folytat.

A Stop Soros! törvénycsomagra áttérve Mirkóczi Ádám arról beszélt, hogy a kormányoldal célja nem a konszenzus megteremtése, hanem, hogy a következő választásokon lehessen mutogatni: ki, mit nem támogatott. A Jobbik szóvivője szerint az elmúlt évek bevándorlással kapcsolatos retorikája nem volt keresztényi. - Miért nem szerepel már a javaslatban a civil szervezetek regisztrációja, átvilágítások, illetékfizetés külföldi támogatások esetén? - tette fel a kérdést a politikus, hozzátéve: szerinte az előterjesztés "elvesztette Soros jellegét", és felvetette annak lehetőségét, hogy ez az európai néppárti kritika miatt van.

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára megismételte a hónapok óta tartó fideszes kommunikáció alaptételét: Magyarországot és annak kormányát ma azért támadják, mert az a Soros-terv útjában áll. Kósa Lajos leköszönt tárcanélküli miniszter azt hangsúlyozta, hogy a demokrácia, a szabadság, az egyenjogúság, a keresztény kultúra által közvetített értékvilág mind-mind veszélyeztetve van, amikor milliószámra özönlenek Európába lényegében ellenőrizetlenül olyan emberek, akik nem üldöztetés elől menekülnek, csupán jobb életre vágynak. Mirkóczki erre reagálva arra kérdezett rá: hogyan érkeztek az országba azok a menekültek, akik kedvező elbírálásban részesültek, mert szerinte mindegyikük biztonságos országon keresztül közelítette meg Magyarországot. Emlékeztetett: erre a már eddig létező szabályok alapján sem lett volna lehetőség. Megismételte korábbi álláspontját, miszerint a valóság és a magyar jogszabályok köszönőviszonyban sincsenek egymással.