sajtó;média;Heti Válasz;

2018-06-06 13:32:00

Utoljára jelenik meg nyomtatásban a Heti Válasz

„A múlt héten visszakoztak Amerikából. Egy magyar gyökerű, republikánus üzletember mondott le a választások után eladósorba került Heti Válasz megvásárlásáról. Arra kellett rádöbbennie, hogy a kormányzati bojkottal veszteségessé tett lapunk nem fordítható termőre az erős politikai ellenszélben. A kétharmados erő ugyanis nyilvánvalóvá tette, hogy a kívánt környezetet nem adja meg akárkiknek” – jelentette be „Korszakzárás a Heti Válasznál” című írásában Borókai Gábor főszerkesztő.

Hozzátette, hogy a régi tulajdonos már nem tudta/akarta finanszírozni őket, az új meg nem érkezhetett meg. Így a kiadó csődeljárást kezdeményezett a tulajdonosoknál, hogy legyen idő a gazdasági helyzet rendezésére. A lap ezért – a helyzet rendeződéséig – június 7-én jelenik meg utoljára nyomtatásban, és a jövő héttől csak elektronikus formában lesz elérhető a Heti Válasz.

Borókai kiemelte: nem kérdés, hogy a Heti Válasz alkotóközössége az úgynevezett G-nap (2015. február 6.) után szorult helyzetbe került.

„Az egyik tulajdonos súlyosan összekülönbözött korábbi harcostársával, a miniszterelnökkel. Kormányzati körök távozásra biztattak bennünket, stabil anyagi bázist ígérve, de a gáláns ajánlat, hogy zöldmezősen új újságot hozhatunk létre, csak egzisztenciális biztonsággal kecsegtetett. 2015-ben már képtelen vállalkozásnak tűnt olyan nyomtatott sajtótermékkel a piacra lépni, amely az ellenoldali konkurencia, a HVG, a 168 Óra vagy az akkori Figyelő vásárlóközönségének nyomába érhetett volna. A nyomtatott sajtó egyre töpörödő helyzetében kellett volna számottevő tábort toboroznunk magunknak. Úgy értékeltük, hogy a kudarc borítékolható. Ezért maradtunk.” Hozzátette: próbálták meggyőzni a tulajdonost, hogy adjon túl rajtuk, de ő többszöri kérésükre is nemet mondott, ellenben megígérte, hogy politikai elképzeléseit nem érvényesíti náluk.

Borókai azt írta, egyre levegőtlenebb és egyre szűkebb térben állították elő az újságot, és mindannyiszor támogatták, bátorították a kormány ország javát szolgáló erőfeszítéseit, de nem takarékoskodtak a nemkívánatos jelenségek kritikájával sem.

„Csakhogy az igazunknak nincs relevanciája. Egyedül a kétharmados többséget hozó győzelemnek van relevanciája, amely minden részigazságot maga alá temet, és minden kormányzati cselekedetet visszaigazol. A médiapolitikát érintő – szerintünk – rosszakat is” – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy a tulajdonos választások utáni kivonulása és az eladási kísérletek kudarca vezetett el az öncsőd kezdeményezéséig.

„Hogy három hónap esély kínálkozzék a gazdasági háttér stabilizálására. Az idei második negyedévben a heti lapeladások 10 százalékos növekedése és a Digitalstand nevű vállalkozás jó alapot jelent. A Heti Válasz újraéledhet, meglehet, nem rajtunk múló tartalommal” – írta Borókai. Szavait azzal zárta: „a hitet, hogy lesz benne részünk, sosem adjuk fel”.

Ismeretes, a fideszes kétharmadot hozó parlamenti választás után Simicska Lajos alaposan leépítette médiaportfóliáját. A Magyar Nemzet április 11-én jelent meg utoljára, és a Lánchíd Rádió is elhallgatott.